Leki przeciwbólowe bez recepty idą w Polsce jak woda

Autor: Dziennik.pl/Rynek Zdrowia • • 22 marca 2009 20:34

Kilka tysięcy osób rocznie trafia do szpitali z powodu nadużywania leków przeciwbólowych. Zdaniem ekspertów Polacy nie wiedzą, jak leczyć ból. Nie ufają także lekarzom i dlatego kupują środki dostępne bez recepty. Aż 75 proc. Polaków odczuwa ból, który uniemożliwia im normalne funkcjonowanie, a prawie siedmiu na dziesięciu nie wie, gdzie znaleźć najbliższą poradnię leczenia bólu. Co trzeci cierpiący nigdy nie poszedł do lekarza po pomoc, a nawet jeśli już to zrobił, był leczony nieskutecznie.

Pacjentów, którzy sami walczą z bólem i przedawkowują przeciwbólowe i niesterydowe leki przeciwzapalne, są w całej Polsce tysiące. W szpitalu wojewódzkim w Szczecinie nie ma dnia, aby nie przyjęto kogoś z podobnym problemem.

- Są to przede wszystkim osoby z krwawieniem z przełyku lub  problemami gastrycznymi. Ale zdarzają się także pacjenci z uszkodzonymi przez leki wątrobą i nerkami - mówi hepatolog Michał Wasilewicz. - Czasem ich stan jest tak poważny, że konieczny jest przeszczep.

W Szpitalu Praskim w Warszawie rocznie leczy się kilkuset pacjentów, którzy nieroztropnie zażywali tabletki.

- Jeśli trafia do nas ktoś z niedokrwistością, jest blady i słaby, pierwsze pytanie, jakie zadaję, brzmi: czy brał leki i jakie? W trzech czwartych przypadków okazuje się, że niesterydowe przeciwzapalne - informuje Ryszard Feldman, ordynator oddziału chorób wewnętrznych.

- To poważny problem społeczny - przyznaje prof. Jan Chojnacki, ordynator kliniki gastroenterologii i chorób wewnętrznych szpitala uniwersyteckiego w Łodzi. - Polacy nie potrafią radzić sobie sami z bólem.

Dlaczego Polacy są tak nieroztropni? Bo, zdaniem specjalistów, wierzą ślepo w reklamy. Ale jest jeszcze drugi, znacznie poważniejszy powód: w Polsce nie działa system leczenia bólu.

- Długie kolejki do specjalistów, brak przygotowania do leczenia bólu lekarzy pierwszego kontaktu, brak rehabilitacji, pomocy psychologicznej, a także wiedzy o leczeniu bólu - prof. Chojnacki wymienia przyczyny, dla których Polacy wolą leczyć się sami.

Eksperci są zgodni, że w naszym kraju potrzeba rzetelnej kampanii informacyjnej na temat uśmierzania bólu.

- Należy uświadomić Polakom, że nie można na własną rękę leczyć bólu przewlekłego, bo od tego są specjaliści. Trzeba też ludziom wyjaśnić, że leki dostępne bez recepty mogą poważnie im zaszkodzić - uważa prof. Jan Dobrogowski, prezes Polskiego Towarzystwa Badania Bólu.

- Polacy są, niestety, na trzecim miejscu na całym świecie, jeśli chodzi o spożycie leków przeciwbólowych bez recepty - mówi dr Jarosław Woroń z Zakładu Farmakologii Klinicznej Collegium Medicum UJ.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum