Leki: od 1 września obowiązuje nowa lista refundacyjna

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 września 2019 11:36

Nowe leki m.in. stosowane w leczeniu zaawansowanego raka piersi znalazły się w wykazie leków refundowanych, który obowiązuje od niedzieli (1 września) - przypomina PAP.

Leki: od 1 września obowiązuje nowa lista refundacyjna
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Najnowsze obwieszczenie ministra zdrowia ws. wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, wraz z załącznikami liczy ponad 1660 stron.

Jak już informowaliśmy, dzięki wprowadzonym na liście zmianom pacjentki cierpiące na raka piersi mają zapewniony dostęp do nowych opcji terapeutycznych. Kisqali (rybocyklib) to lek stosowany w rzadkim podtypie hormonozależnego HER2-ujemnego raka piersi w skojarzeniu z inhibitorami aromatazy, a Ibrance (palbociclib) to lek znajdujący zastosowanie w leczeniu zaawansowanego raka piersi w skojarzeniu z inhibitorami aromatazy oraz w skojarzeniu z fulwestrantem.

Wraz z nową listą refundacyjną leki Perjeta (pertuzumab) i Herceptin (trastuzumab) będą dostępne w ramach skojarzonego, przedoperacyjnego leczenia raka piersi.

Czytaj także: Wrześniowa lista refundacyjna z nowymi lekami dla chorych na raka piersi. Co zyskują pacjentki?

Zapewnienie dostępu do skutecznych i bezpiecznych produktów leczniczych i zmniejszanie kosztów leczenia dla pacjentów jest jednym z zadań ministra zdrowia. Narzędziem realizacji tego zadania jest m.in. refundacja, dzięki której chorzy mogą taniej kupić leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne.

Więcej:
IQVIA: podsumowanie zmian na liście refundacyjnej obowiązującej od 1 września

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum