×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Leki i ich zamienniki. Zmian na receptach nie będzie

Autor: oprac. JKB • Źródło: Sejm, Rynek Zdrowia10 lutego 2023 21:00

Do ministra zdrowia skierowano interpelację poselską w sprawie leków zapisywanych na receptę i ich zamienników. Zapytano w piśmie to, czy MZ planuje wprowadzenie zmiany we wzorze recept lekarskich, aby zawierały dane o możliwości lub braku możliwości stosowania zamienników. - Nie planuje się zmian, o które zapytuje interpelant – odpowiedział wiceminister Maciej Miłkowski.

Leki i ich zamienniki. Zmian na receptach nie będzie
Resort zdrowia nie zamierza zmieniać wzoru recepty. Fot. AdobeStock
  • Do ministra zdrowia skierowano interpelację poselską dotyczącą leków na receptę i ich zamienników
  • W treści pisma poseł Kazimierz Matuszny zapytał, czy resort zdrowia planuje wprowadzenie zmian do wzoru recept lekarskich, tak aby zawierały dane o możliwości bądź braku możliwości stosowania zamienników zapisywanych leków
  • W imieniu resortu zdrowia odpowiedział wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski, który stwierdził, że "skala wystawiania recept w postaci papierowej jest znikoma, nie ma uzasadnienia modyfikacja wzoru ich druku"
  • Dodał przy tym, że "nie planuje się zmian, o które zapytuje interpelant"

Leki i zamienniki. Zmian na receptach nie będzie

Wiceminister podkreślił, że jedyną postacią recepty posiadającą określony wzór jest ta w wersji papierowej. E-recepta tym samym funkcjonuje w przestrzeni wirtualnej i nie posiada swojego wzoru albo druku. Odnoszą się do niej określone wymagania w zakresie jej zawartości.

- W kontekście powyższego, biorąc pod uwagę, że skala wystawiania recept w postaci papierowej jest znikoma, nie ma uzasadnienia modyfikacja wzoru ich druku. Ponadto byłoby to dodatkowym utrudnieniem dla osób wystawiających recepty w tej postaci, poprzez to, że osoby te musiałyby się ponownie zaopatrywać w zmodyfikowane druki, co jest niecelowe – wskazał wiceszef MZ.

Dodał, że w związku z powyższym nie planuje się zmian, o które zapytuje interpelant.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze