×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Leki dla chorych na nowotwory skóry nie są dostatecznie finansowane

Autor: rp.pl/Rynek Zdrowia09 listopada 2016 11:08

Eksperci twierdzą, że pacjenci z zaawansowanym rakiem podstawnokomórkowym skóry oraz z zaawansowanym czerniakiem nie mogą skorzystać z leczenia celowanego molekularnie. Terapie nie są finansowane w ramach programów lekowych.

Leki dla chorych na nowotwory skóry nie są dostatecznie finansowane
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Brak dostępu do terapii celowanej, może mieć u chorych na raka skóry dramatyczne skutki w postaci np. utraty wzroku. Ostatnią szansą jest dla nich terapia celowana (lek wismodegib), która blokuje w komórkach raka szlak sygnałowy Hedgehog. Dzięki temu wzrost guza zostaje zahamowany. Lek nie jest w Polsce finansowany - informuje Rzeczpospolita.

Specjaliści zaznaczają, że w ostatnich latach poprawił się w Polsce dostęp do nowych terapii dla chorych na czerniaka. Nasz kraj wciąż jednak odstaje od reszty Unii Europejskiej pod względem finansowania terapii.

Obecnie chorzy z zaawansowanym czerniakiem mający mutację w genie BRAF mogą dostawać jeden lek z grupy tzw. inhibitorów BRAF (wemurafenib lub dabrafenib). Natomiast standardem jest podawanie im terapii skojarzonej, czyli inhibitora BRAF łącznie z inhibitorem MEK (kobimetynib lub trametynib).

Raki skóry stanowią około jednej trzeciej wszystkich przypadków zachorowań na nowotwory złośliwe. Najczęstszy jest podstawnokomókowy rak skóry. Nowotwory te nie są jednak rejestrowane, szacuje się, że co roku w naszym kraju pojawia się 40-50 tys. nowych przypadków tych nowotworów.

Więcej: www.rp.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze