Leki bez recepty bierzemy na potęgę, ulotek nie czytamy

Autor: wp.pl/Rynek Zdrowia • • 15 lutego 2014 12:10

Z danych CBOS wynika, że aż 80 proc. Polaków zażywa leki bez recepty przynajmniej od czasu do czasu, a 70 proc. robi to co najmniej raz w miesiącu - przypomina serwis wp.pl.

Niestety, wiele osób w ogóle nie czyta ulotek i nie zdaje sobie sprawy, że złe dawkowanie takich specyfików może mieć fatalne skutki dla zdrowia. Winne po części są reklamy, których twórcy przedkładają siłę oddziaływania nad rzetelny przekaz.

- Ogólnie wiadomo, że Polacy biorą za dużo leków bez recepty, szczególnie tych przeciwbólowych - mówi dr Piotr Burda, konsultant krajowy w dziedzinie toksykologii klinicznej, specjalnie dla wp.pl.

- Tymczasem, co zauważyłem pracując jako lekarz, pacjenci nie czytają ulotek. Wierzą co prawda lekarzowi, jeżeli mówi, żeby zażywać jakiś lek trzy razy dziennie. Nie uważają jednak za konieczne powiedzieć doktorowi, że przy okazji biorą dwadzieścia innych medykamentów bez recepty - dodaje dr Burda. - Tu zaczyna się problem interakcji leków. Nawet jeżeli ktoś zdecyduje się wziąć dany lek, to trzeba przeczytać ulotkę i zorientować się, jakie są przeciwwskazania.

Więcej: wp.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum