Lekarze: antybiotyk oczywiście nie leczy grypy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 listopada 2009 16:25

W środę przypada Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach. Z tej okazji w siedzibie wydziału lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego otwarto wystawę z informacjami na temat antybiotyków.

Głównym organizatorem wystawy jest wojewódzki sanepid.

– Pod względem ilości zużywanych antybiotyków Polska znajduje się w europejskiej czołówce. Często są one zażywane niezgodnie z zaleceniami lekarzy, co prowadzi do powstawania coraz większej liczby opornych na nie bakterii. Efektem może być ich nieskuteczność w przyszłych pokoleniach – powiedział PAP Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Katowicach, Grzegorz Hudzik.

Przypomniał, że przez ostatnie 20 latach powstały tylko dwa nowe antybiotyki. Powodem jest brak zainteresowania firm farmaceutycznych ich produkcją, ponieważ wiąże się to z ogromnymi kosztami. W 2003 r. koszt wyprodukowania i wprowadzenia na rynek nowego antybiotyku szacowano na ponad 800 mln dolarów.

– Musimy odpowiedzialnie gospodarować tym co posiadamy, by przyszłe pokolenia miały czym się leczyć - dodał Hudzik.

Dr Andrzej Madej z Kliniki Chorób Wewnętrznych i Farmakologii Klinicznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego zwrócił uwagę, że to pacjenci często wymuszają na lekarzach wypisanie antybiotyku, bo bez tego nie są zadowoleni z wizyty.

– Chorzy traktują antybiotyki jak cudowny lek. Uważa się, że ich wynalezienie było największym zwrotem w historii medycyny. Dlatego przez lata ugruntowało się przekonanie, że jest to panaceum na wszystkie dolegliwości – wyjaśnił Madej. Potwierdzają to statystyki, które pokazują, że Polacy najwięcej antybiotyków zażywają w zimie, gdy dominują infekcje wirusowe, a nie bakteryjne.

Dr Madej podkreślił również, że pacjenci często mają w domowych apteczkach antybiotyki, których nie wykorzystali przy leczeniu innych chorób, ponieważ zażywali je za krótko lub za rzadko.

– Większość antybiotyków zabija bakterie, gdy są obecne we krwi w wysokim stężeniu. Przerwy w przyjmowaniu specyfiku powodują spadek jego skuteczności. Zdarza się, że niewykorzystane leki są stosowane niezgodnie z ich przeznaczeniem, powodując u pacjentów antybiotykooporność – wyjaśnił lekarz.

Antybiotyki to naturalne, wtórne produkty metabolizmu drobnoustrojów, które stosuje się w leczeniu wszelkiego rodzaju zakażeń bakteryjnych. W wyniku ich działania komórki bakteryjne umierają lub mają ograniczone możliwości rozmnażania się. Pierwszym antybiotykiem była penicylina, którą wynalazł w 1928 r. Alexander Fleming.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum