Lekarz Jej Wysokości dr Fisher przekonuje do homeopatii

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 marca 2009 16:23

Wciąż nie rozumiemy, jak działają leki homeopatyczne, wiadomo jednak, że są one efektywne i bezpieczne - mówił w piątek w Poznaniu Peter Fisher, dyrektor kliniczny i dyrektor ds. badań Królewskiego Szpitala Homeopatycznego w Londynie, lekarz Królowej Elżbiety II.

Peter Fisher gościł w Poznaniu na seminarium zorganizowanym przez Wielkopolskie Stowarzyszenie Homeopatów Lekarzy i Farmaceutów. W trakcie spotkania z lekarzami stosującymi homeopatię przedstawił najnowsze doniesienia naukowe na temat skuteczności i naukowych podstaw stosowania leków homeopatycznych.

- Działanie leków homeopatycznych jest nie do końca zrozumiałe. Poważnym problemem do rozwiązania jest, co się dzieje w bardzo wysokich rozcieńczeniach. Wydaje się, że kluczowe dla zrozumienia tego mechanizmu jest poznanie, co dzieje się w strukturze wody po kontakcie z substancją homeopatyczną - powiedział w piątek PAP Fisher.

Jak zastrzegł, mimo braku dokładnej znajomości funkcjonowania leków homeopatycznych, nie ma problemu z ich stosowaniem. Nie można mówić o jakimkolwiek problemie etycznym - stwierdził.

- Gdybyśmy w medycynie stosowali tylko to, czego działanie rozumiemy, moglibyśmy bardzo mało zrobić. Wiele leków zostało wprowadzonych bez pełnego poznania ich mechanizmów. To, co moim zdaniem jest ważne, to fakt, że są to leki bezpieczne i efektywne. Mechanizm działania nie jest tak istotny - tłumaczył.

Fisher przekonywał, że dzięki homeopatii można leczyć wiele chorób, szczególnie jeżeli leczenie homeopatyczne zostanie zintegrowane z innymi formami leczenia.

- Możemy używać homeopatii przy leczeniu chorób reumatycznych, łuszczycy, egzemy u dzieci czy astmy. Musimy rozróżnić, co możemy wyłącznie homeopatycznie, a gdzie możemy stosować homeopatię tylko jako leczenie uzupełniające. W naszym szpitalu mamy poradnię leczenia chorób nowotworowych i oczywiście zalecamy pacjentom, by stosowali wszystkie dostępne terapie. Nasza pomoc jest po to, by uwolnić pacjentów od efektów ubocznych leczenia - wyjaśnił.

Według Fishera, jest coraz więcej dowodów, w tym ponad 100 badań naukowych, które pokazują, że wynik leczenia homeopatycznego różni się od leczenia przez podawanie placebo.

Lekarz Królowej Elżbiety II niechętnie mówił dziennikarzom, jakie środki homeopatyczne stosuje Jej Wysokość. - Królowa stosuje leczenie homeopatyczne, ale nie tylko ona. W ten sposób leczą się chociażby prezydenci USA, piłkarz David Beckham, a w przeszłości homeopatię stosowali np. Fryderyk Chopin i Karol Darwin - powiedział.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum