Lek z witaminą D nie do kupienia. W aptekach jest już zamiennik

Autor: oprac. JPP • Źródło: Rynek Zdrowia, Gdziepolek.pl22 listopada 2022 06:43

Dobra wiadomość dla pacjentów, którzy czekają na wznowienie produkcji leku Alfadiol. W aptekach jest już dostępny nowy zamiennik leku. To Alfacalcidol Softgel.

Lek z witaminą D nie do kupienia. W aptekach jest już zamiennik
Lek z witaminą D niedostępny. W aptekach jest już nowy zamiennik Fot. AdobeStock
  • Ważna wiadomość dla pacjentów, którzy czekają na wznowienie produkcji leku Alfadiol
  • Do aptek trafił kolejny zamiennik produktu. To - jak informuje portal Gdziepolek.pl - Alfacalcidol Softgel 
  • Przypomnijmy, że Alfadiol jest stosowany w leczeniu osteoporozy, krzywicy, ale również niedoczynności przytarczyc czy przewlekłej choroby nerek. Zawiera substancję czynną alfakalcydol, która jest syntetyczną pochodną witaminy D
  • Produkcja leku ma zostać wznowiona w Polsce, ale wciąż nie ma informacji kiedy. W tej sprawie kilkanaście tygodni temu został podpisany list intencyjny pomiędzy firmami GlaxoSmithKline i Zakładami Farmaceutycznymi Polpharma 

Lek z witaminą D niedostępny. W aptekach jest już nowy zamiennik

Ważna wiadomość dla pacjentów, którzy czekają na wznowienie produkcji leku Alfadiol. W aptekach jest już dostępny nowy zamiennik leku o nazwie Alfacalcidol Softgel. Informację w tej sprawie przekazał portal Gdziepolek.pl.

Alfadiol jest stosowany w leczeniu osteoporozy, krzywicy, ale również niedoczynności przytarczyc czy przewlekłej choroby nerek. Zawiera substancję czynną alfakalcydol, która jest syntetyczną pochodną witaminy D.

Produkcja leku ma zostać wznowiona w Polsce, ale wciąż nie ma informacji kiedy. W tej sprawie został podpisany list intencyjny pomiędzy firmami GlaxoSmithKline i Zakładami Farmaceutycznymi Polpharma S.A. Na podstawie umowy preparat będzie wytwarzała Polpharma. 

Tymczasem jeszcze w październiku minister zdrowia poinformował w specjalnym komunikacie, że w celu zapewnienia dostępności do produktów zawierających alfakalcydol, zostały wydane zgody na czasowe dopuszczenie do obrotu produktów leczniczych sprowadzanych z innych rynków.

Produkty z substancją Alfacalcidolum są sprowadzane do Polski i
dystrybuowane przez hurtownie farmaceutyczne:

  • InPharm (produkt: Alpha D3 kapsułki po 0,25 mcg)
  • Genesis Pharm (produkt: Alpha D3 kapsułki po 0,25 mcg oraz 0,5 mcg, Alfacalcidol Kappler kapsułki 0,25 mcg, 0,5 mcg oraz 0,1 mcg)
  • PharmaVitae (produkt: Alfadiol, kapsułki miękkie po 0,25 mcg oraz 1 mcg).
  • Natomiast produkt z substancją Calcitriolum jest dystrybuowany przez hurtownię: Sun Farm (produkt: Decostriol kapsułki po 0,25 mcg oraz 0,5 mcg).

- W celu zapewnienia kontynuacji terapii należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym leczenie pacjenta, który podejmie decyzję w zakresie stosowania konkretnego leku - czytamy w komunikacie ministra zdrowia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum