Lek na receptę z pochodną witaminy D niedostępny. Minister zdrowia wydał komunikat

Autor: oprac. KM • Źródło: Ministerstwo Zdrowia/Rynek Zdrowia28 września 2022 19:00

Co dalej z dostępnością produktów leczniczych z substancjami Alfacalcidolum oraz Calcitriolum? Minister zdrowia wystosował w tej sprawie komunikat.

Lek na receptę z pochodną witaminy D niedostępny. Minister zdrowia wydał komunikat
Udostępnienie jednego z produktów na polskim rynku planowane jest na połowę listopada tego roku. Fot. Shutterstock
  • W serwisie Ministerstwa Zdrowia pojawił się komunikat ministra zdrowia w sprawie dostępności produktów leczniczych z substancją Alfacalcidolum oraz Calcitriolum
  • Autor komunikatu, wiceminister Maciej Miłkowski zaznacza, że pojawiły się liczne zapytania o dostępność produktu Alfadiol, alfacalcidolum
  • Wyjaśnia, że w przypadku Alfadiolu są problemy z dostępnością, a w połowie listopada ma zostać udostępniony na rynku produkt Detriol

Problemy z dostępnością leku

Jak zauważa w komunikacie z 22 września minister zdrowia, "z uwagi na zaprzestanie przez podmiot odpowiedzialny GlaxoSmithKline produkcji leku Alfadiol, obecnie występują problemy z zapewnieniem dostępności leku z powyższą substancją".

- Z inicjatywy Ministra Zdrowia zostały podjęte działania, aby utrzymać produkcję leku w Polsce, w wyniku czego został podpisany w tej sprawie list intencyjny pomiędzy firmami GlaxoSmithKline i Zakładami Farmaceutycznymi Polpharma S.A. - informuje minister i dodaje, że 26 sierpnia został dopuszczony do obrotu w Polsce produkt leczniczy Detriol, Calcitriolum podmiot odpowiedzialny Sun-Farm Sp. z o.o. Minister zwraca jednak uwagę, że produkt ten ma "węższy zakres wskazań rejestracyjnych niż Alfadiol", a udostępnienie produktu na polskim rynku planowane jest na połowę listopada tego roku.

Zgody na czasowe dopuszczenie produktów z innych rynków

Ponadto, aby dostępność produktów z wymienionymi substancjami była zapewniona, "zostały wydane zgody na czasowe dopuszczenie do obrotu produktów leczniczych sprowadzanych z innych rynków". Minister zdrowia informuje, że produkty z substancją Alfacalcidolum są obecnie sprowadzane do Polski i dystrybuowane przez hurtownie farmaceutyczne:

  • InPharm (produkt: Alpha D3 kapsułki po 0,25 mcg);
  • Genesis Pharm (produkt: Alpha D3 kapsułki po 0,25 mcg oraz 0,5 mcg, Alfacalcidol;
  • Kappler kapsułki 0,25 mcg, 0,5 mcg oraz 0,1 mcg);
  • PharmaVitae (produkt: Alfadiol, kapsułki miękkie po 0,25 mcg oraz 1 mcg).

Produkt z substancją Calcitriolum jest dystrybuowany przez hurtownię:

  • Sun Farm (produkt: Decostriol kapsułki po 0,25 mcg oraz 0,5 mcg).

Resort zdrowia zaleca, aby "w celu zapewnienia kontynuacji terapii skontaktować się z lekarzem prowadzącym leczenie pacjenta". Lekarz wówczas podejmie decyzję w zakresie stosowania konkretnego leku.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum