Lek na problemy w sypialni, tylko po konsultacji z lekarzem

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 31 grudnia 2019 12:51

Sildenafil popularnie zwany viagrą, dostępny jest w Polsce bez recepty. Możliwość tę uzasadniano m.in. tym, że ze względu na wstyd mężczyźni rzadko prosili lekarzy o receptę i stosowali pigułki zdobywane na czarnym rynku.

Fot. Archiwum

Prof. Oskar Kowalski ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu w rozmowie z Rzeczpospolitą wyjaśnia, dlaczego rozmowa z lekarzem przed zastosowaniem viagry jest konieczna.Jak tłumaczy, sildenafil to przede wszystkim lek a nie forma cukierka, który można przyjmować bez zastanowienia, chociaż często tak właśnie sugerują reklamy. Dlatego też viagrę powinno się stosować z rozsądkiem, a więc po konsultacji z lekarzem. 

Ekspert wyjaśnia, kiedy konsultacja z lekarzem jest niezbędna. Do tej grupy zalicza chorych na przewlekłą niewydolność nerek czy wątroby. W ocenie prof. Kowalskiego wiele z tych osób będzie mogło doraźnie zastosować sildenafil, jednak warto, aby wcześniej upewnili się, czy im nie zaszkodzi.

Nieograniczone stosowanie tego leku może spowodować bowiem poważny problem medyczny, a odwrócenie skutków może być trudne. W skrajnych sytuacjach, u chorych na określone choroby siatkówki, nieograniczone stosowanie sildenafilu może spowodować ślepotę.

Szczególną grupą pacjentów są też chorzy na niewydolność serca, chociażby związaną z nadciśnieniem płucnym czy chorujący i biorący leki na nadciśnienie tętnicze, ponieważ skojarzenie przyjmowanych leków z sildenafilem może stwarzać problemy. Dlatego konsultacja z lekarzem to właściwa droga, aby uniknąć problemów. 

Więcej: rp.pl

 

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum