Lek Amgen skuteczniejszy niż Zometa

Autor: biotechnologia.com.pl/Rynek Zdrowia • • 11 lipca 2009 13:35

Amgen ogłosił, że kluczowe badanie kliniczne III fazy oceniające denosumab w zestawieniu z Zometa, w leczeniu przerzutów kostnych u 2049 pacjentów z zaawansowanym rakiem piersi spełnia pierwotne i ostateczne założenia przed nim stawiane.

Lek wykazuje się większą skutecznością niż Zometa. Większa skuteczność leku została pokazana na podstawie tak opóźnienia wystąpienia tzw. Skeletal Related Events - objawów kostnych (złamania, stosowanie promieniowania, chirurgia kości i inne).

W sumie, występowanie objawów ubocznych oraz poważnych objawów ubocznych było zgodne z danymi publikowanymi wcześniej odnośnie obydwu leków. Osteonekroza kości żuchwy, wcześniej nie odnotowywana w badaniach trzeciej fazy została stwierdzona w opisywanym badaniu z małą częstotliwością.

Substancja czynna preparatu Zometa, kwas zoledronowy, należy do grupy bifosfonianów. Hamuje ona aktywność osteoklastów – komórek uczestniczących w procesie resorpcji kości (przebudowy tkanki kostnej) – co prowadzi do zmniejszenia utraty masy kostnej.
Zahamowanie utraty masy kostnej pomaga zmniejszyć podatność kości na złamania patologiczne i zapobiega złamaniom kości u pacjentów z przerzutami nowotworowymi do kości. U pacjentów z chorobą nowotworową może dojść do podwyższenia stężenia wapnia we krwi w wyniku jego uwolnienia z kości. Zapobiegając resorpcji kości, kwas zoledronowy pomaga obniżyć stężenie wapnia uwalnianego do krwi.

Monoklonalne przeciwciało hamujące RANK-ligand - Denosumab - RANK-ligand jest mediatorem aktywności osteoklastów oraz odgrywa znaczącą role w resorpcji kości. Denosumab neutralizuje jego efekt i prowadzi do zahamowania tworzenia osteoklastów, a tym samym blokuje resorpcję kości. Podawany co 3-6 miesięcy hamuje złamania kręgów, kości udowej i promieniowej. zwiększa gęstość kości kręgosłupa.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum