Leczenie chorób tarczycy coraz bardziej kosztowne

Autor: AKX/Rynek Zdrowia • • 20 grudnia 2010 19:14

W ciągu ostatnich 7 lat liczba sprzedanych opakowań leków stosowanych w leczeniu tarczycy wzrosła o 2,4 mln, co dało wzrost wartości sprzedaży o 30 mln zł.

Leczenie chorób tarczycy coraz bardziej kosztowne

Jak wynika z danych Monitora Zdrowia prowadzonego w ramach Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia, liczba opakowań sprzedanych leków wzrasta z roku na rok. W 2009 roku było to ponad 6 mln opakowań, czyli około dwa razy więcej niż w 2002 roku. Z kolei średnia cena opakowania w ciągu ostatnich 7 lat wzrosła o blisko 9 proc. osiągając w 2009 roku wartość 10,76 zł.

– Na rynku leków stosowanych w leczeniu tarczycy występuje niewiele produktów: 2009 roku w aptekach dostępne były 54. Pewna grupa leków pojawiała się w sprzedaży na krótki czas, po czym była wycofywana. Jednym z czynników wzrostu średniej ceny jest wzrost liczby tabletek w pojedynczym opakowaniu o 8,4 proc. w ciągu ostatnich 7 lat – analizuje Łukasz Stopa, kierownik Zakładu Analiz Statystycznych w Ogólnopolskim Systemie Ochrony Zdrowia.

Według prognoz analityków Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia w 2011 roku wartość sprzedaży leków na choroby tarczycy wyniesie 77,4 mln zł. W stosunku do roku 2010 wzrost utrzyma się na poziomie 6,31 proc.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum