Leczenie POChP: dwa w jednym

Autor: PAP Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 17 października 2011 16:01

W leczeniu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) stosowane są dwie podstawowe grupy leków, które będzie można połączyć w jednym preparacie, wygodniejszym do użycia dla pacjenta.

Leczenie POChP: dwa w jednym
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Poinformowano o tym podczas konferencji Europejskiego Towarzystwa Chorób Płuc (ERS), która odbyła się w Amsterdamie.

W leczeniu POChP - zgodnie z międzynarodowymi wytycznymi - stosowane są głównie dwa typy leków rozkurczających oskrzela. - Powodują one, że chory odczuwa mniejszą duszność, szczególnie podczas wysiłku fizycznego - powiedział dr Piotr Dąbrowiecki, kierownik Oddziału Ratunkowego Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, prezes Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP.

Jeden z tych leków to tzw. długo działający beta2-mimetyk, w skrócie LABA, drugi jest długo działającym środkiem przeciwcholinergicznym (LAMA). Obydwa farmaceutyki wykazują podobną skuteczność i są jednakowo wygodne w użyciu.

Nowy preparat ma zawierać glikopyrrolat, nowy lek z grupy LAMA, zakodowany pod nazwą NVA237, który ma być zarejestrowany w 2012 roku. Producent chce go połączyć z innym wytwarzanym przez siebie lekiem o nazwie indakaterol, stosowanym jedynie raz na dobę w leczeniu POChP. W ten sposób ma powstać pierwszy tego typu skojarzony preparat, znany na razie jako QVA149.

- Niektórzy chorzy wymagają też użycia jeszcze innej dostępnej w Polsce terapii łączonej, polegającej na użyciu leku rozszerzającego oskrzela oraz sterydu, która poprawia jakość życia chorych, zmniejsza ilość zaostrzeń choroby i być może wydłuża życie tych chorych - podkreśla dr Dąbrowicki.

Dodał, że rozszerzenie grupy leków to dobra wiadomość dla chorych na POChP, gdyż są różne jej odmiany, do których trzeba dopasować odpowiednie leczenie. Dzięki temu chorzy chętniej zażywają leki i współpracują z lekarzem, co daje lepsze efekty terapii.

Specjalista zwraca też uwagę, że poza lekami ważna jest też rehabilitacja w leczeniu POCHP. Już od umiarkowanej postaci choroby przyczynia się ona do poprawy wydolności wysiłkowej chorych i zwiększa efektywność leczenia. 


POChP polega na nieodwracalnym ograniczeniu przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Powstaje na skutek przewlekłego zapalenia oskrzeli i oskrzelików oraz rozedmy płuc. Objawem tego jest duszność, której mogą towarzyszyć świszczący oddech, uczucie ciasnoty w klatce piersiowej oraz uporczywy, produktywny lub bezproduktywny kaszel.

Więcej: http://www.naukawpolsce.pap.pl/

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum