Łanda: do końca roku powstanie Narodowy Plan Chorób Rzadkich

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 lutego 2016 14:50

Do końca roku przyjmiemy Narodowy Plan Chorób Rzadkich, by zacząć go realizować od 2017 r. - poinformował we wtorek (23 lutego), na konferencji poświęconej chorobom rzadkim, wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda. Zapowiedział inne podejście do refundacji tzw. leków sierocych.

Łanda: do końca roku powstanie Narodowy Plan Chorób Rzadkich. Fot. PTWP

Jak dodał wiceminister, w środę (24 lutego) na kolegium resortu zdrowia ma zostać powołany zespół, który przygotuje plan.

- Prace planujemy zakończyć w drugiej połowie roku. Trudno przewidzieć, w którym konkretnie miesiącu, bo nie wiem jeszcze, jaki będzie zakres tych prac, ale zrobimy wszystko, co w naszej mocy, żeby do końca tego roku taki plan został zakończony, przyjęty przez resort do realizacji już na rok 2017 - powiedział Łanda.

Dodał, że bazą do pracy nad planem będą prace rozpoczęte przez poprzednie kierownictwo resortu.

Łanda poinformował, że w skład zespołu wejdzie 7 ekspertów oraz 4-5 przedstawicieli różnych resortów i urzędów centralnych. - Jestem zwolennikiem małych zespołów, dlatego, że one zapewniają nam sprawne działania i szybkość postępu prac - wyjaśnił. Dodał, że najpierw zostanie przygotowany dokument ramowy, a potem będą powołane tematyczne grupy robocze z określonym czasem na przygotowanie rekomendacji dla ministra zdrowia.

Wiceminister podkreślił, że osią planu będą potrzeby pacjentów z chorobami rzadkimi.

Zapowiedział też inne podejście do refundacji tzw. leków sierocych (czyli leków stosowanych w terapii chorób rzadkich). - Tak zwane podejście egalitarne w ustawie refundacyjnej będzie dotyczyło tych technologii, które są pierwszą technologią o udowodnionej efektywności klinicznej w danych wskazaniu ultra rzadkim - powiedział Łanda.

Dodał, że na pewno nie będzie tak, jak do tej pory, że leki sieroce musiały konkurować na takich samych zasadach z lekami na choroby powszechnie występujące. Wyjaśniał, że jest to niesprawiedliwe, bo jeśli producent zwykłego leku zainwestuje w badania i opracowanie leku, to przy powszechnym stosowaniu, ma szybki zysk. Tymczasem - mówił - inwestujący podobne środki producent tzw. leku sierocego, nie ma na to szans. - W związku z tym nasza skłonność do akceptowania wyższych cen musi być na pewno wyższa - powiedział.

- Dlatego zaproponujemy podejście egalitarne. Czyli wciąż będzie wymagana analiza kliniczna, dowody naukowe; wciąż będzie wymagana analiza wpływu nabudżet płatnika, ale zamiast klasycznej analizy ekonomicznej będziemy wymagać od producentów uzasadnienia ceny - poinformował Łanda.

Zaznaczył, że nikt nie powinien myśleć, że uzasadnienie ceny jest jakimś znaczącym ułatwieniem dla producentów tychże leków. Mówił, że nie będzie to ścieżka łatwiejsza, tylko odrębna.

Choroby rzadkie to schorzenia uwarunkowane najczęściej genetycznie, o przewlekłym i często ciężkim przebiegu, w około połowie ujawniają się w wieku dziecięcym. Ze względu na rzadkość występowania, trudności w rozpoznawaniu i brak świadomości społecznej, wiedza o nich jest niewielka.

Dotychczas wykryto ponad sześć tysięcy rzadkich chorób, w Polsce mówi się o ok. 420 (schorzenie uznaje się w Polsce za chorobę rzadką, jeśli dotyka ona nie więcej niż 5 na 10 tys. osób); cierpi na nie ok. 3 mln osób.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum