Kupowanie preparatów odchudzających w internecie droższe i ryzykowne

Autor: wyborcza.pl/Rynek Zdrowia • • 27 sierpnia 2015 08:09

Kupione w internecie preparaty odchudzające mogą kosztować 100-300 zł. W sklepie zielarskim suplementy diety o takim samym składzie kupimy już za 15 zł - informuje "Gazeta Wyborcza".

Kupowanie preparatów odchudzających w internecie droższe i ryzykowne
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Tymczasem eksperci są sceptyczni co do skuteczności takich specyfików.

Suplementy diety reklamowane i polecane jako te pomagające zrzucić wagę to przede wszystkim sposób na łatwy zarobek dla producentów - wskazuje Agnieszka Kułaga, dietetyk i trener personalny.

A wszystkie suplementy mogą szkodzić, gdy nie są przyjmowane pod kontrolą lekarza lub w zbyt dużych dawkach - zauważa "GW" i przypomina, że w Polsce suplementy diety są poza kontrolą Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Po wejściu do Unii przestały być lekami. Bada się je jako żywność - czy nie są groźne dla zdrowia.

Używania niektórych ziół, roślin i substancji do produkcji ”odchudzaczy” zakazuje Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). W tym roku orzekł, że niebezpieczne dla zdrowia jest ziele przęśli (popularny składnik preparatów dla kulturystów i fanów siłowni). Natomiast nie istnieje oficjalna polska "czarna lista" suplementów groźnych dla zdrowia.

Czytaj: www.wyborcza.biz

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum