Kucharewicz: aptekarze chcą zmian równorzędnych z wykreśleniem przepisu o karaniu lekarzy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 stycznia 2012 15:43

Projekt nowelizacji ustawy refundacyjnej, nad którym Sejm rozpoczął pracę w środę (11 stycznia), nie zawiera żadnych - wcześniej uzgodnionych - zmian korzystnych dla aptekarzy i pacjentów - uważa Naczelna Rada Aptekarska. Według niej, nowela uwzględnia wyłącznie oczekiwania lekarzy

Jak powiedział Grzegorz Kucharewicz, prezes NRA, aptekarze oczekują, że w znowelizowanej ustawie refundacyjnej zniesione zostaną przepisy o tym, że farmaceuta jest zobowiązany do zwrotu kwoty refundacji w przypadku każdego naruszenia rozporządzenia ws. recept. Jak ocenił, będzie to równorzędne z wykreśleniem przepisu o karaniu lekarzy.

Wyjaśnił, że chodzi np. o recepty z dodatkowymi znakami, błędami oraz np. pieczątką "Refundacja do decyzji NFZ". Rozporządzenie przewiduje, że na awersie recepty mogą znaleźć się tylko dopiski: "cito" oraz "Nie zamieniać", natomiast nie powinno być tam żadnych informacji niezwiązanych z przeznaczeniem recepty.

Jak zaznaczył Kucharewicz, w noweli powinna być też możliwość odwołania się aptekarzy od decyzji kontrolera NFZ do prezesa NFZ. Aptekarze postulują też, aby wykreślić zapis, który uniemożliwia im wydawanie pacjentom tańszych zamienników leków.

- Jeżeli nie będziemy mieli takich gwarancji, to cały czas ryzykujemy, że będziemy karani - dodał.

Kucharewicz podkreślił, że "lekarze, którzy protestowali, dostali w projekcie noweli korzystne dla nich zapisy, natomiast aptekarze, którzy wyciągnęli rękę do rządu i realizowali recepty z pieczątką Refundacja do decyzji NFZ, takich zapisów nie mają".

Kucharewicz kilkakrotnie zaznaczył, że realizacja recept ściśle z przepisami, to nie jest protest, ale postępowanie zgodne z prawem.

Prezes Rady poinformował, że rozważa zwołanie w trybie pilnym posiedzenia NRA w piątek (13 stycznia) lub poniedziałek (16 stycznia). Posiedzenie NRA planowane było na 20 stycznia.

''Wszystkie dotychczasowe zapewnienia ministra zdrowia i prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia nie znalazły odzwierciedlenia w pracach legislacyjnych. W tej sytuacji wykonywanie zawodu farmaceuty w istotny sposób zostało ograniczone. Istnieje ryzyko, że odpowiedzialność za realizację wadliwych recept w okresie protestu lekarzy poniosą apteki i aptekarze" - czytamy w oświadczeniu NRA.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum