Kraków: leki bez recepty na czarnej szkolnej liście

Autor: krakow.gazeta.pl/Rynek Zdrowia • • 06 września 2013 10:06

Rodzice wszystkich uczniów jednego z krakowskich gimnazjów dostaną listę nazw leków dostępnych bez recepty, którymi najczęściej odurzają się ich dzieci. Podane zostaną także skutki przedawkowania tymi lekami. Wśród nich są popularne środki stosowane na kaszel i katar.

Kraków: leki bez recepty na czarnej szkolnej liście
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Z informacji lekarzy wynika, że uczniowie na potęgę odurzają się lekarstwami dostępnymi w aptekach bez recepty - w porównaniu z ubiegłymi latami ich liczba wzrosła nawet trzykrotnie.

Gimnazjum zorganizuje również spotkanie z toksykologiem oraz prawnikiem, by rodzice wiedzieli, jakie mogą czekać ich konsekwencje, gdy ich odurzone lekami dzieci narozrabiają. O tym, czym grozi przedawkowanie leków, nauczyciele będą rozmawiać też z uczniami.

Lekarze i aptekarze przyznają, że gdy jedne leki znikają z rynku, w ich miejsce pojawią się nowe. Tak było na przykład z popularnym kiedyś syropem. Dziś mało kto po niego sięga w celu odurzenia, bo pojawiły się leki zawierające dużo mocniejsze substancje euforyzujące, halucynogenne albo o działaniu podobnym do narkotyków.

Poza tym dzieci zażywają również lekarstwa wydawane na recepty, podkradając je z domowych apteczek. Jedna z uczennic podjadała swojej babci leki na reumatyzm.

Więcej: http://krakow.gazeta.pl/

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze