Kraków: UJ sprzedał technologię wirtualnych badań klinicznych

Autor: RZ,UJ/Rynek Zdrowia • • 22 marca 2013 11:22

Uniwersytet Jagieloński otrzyma 1,5 mln zł od brytyjskiej firma Simcyp Limite, która zakupiła prawa do opracowanej na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego (Collegium Medicum) technologii ToxComp (komputerowego systemu oceny kardiotoksycznego działania leków). Wraz z prawami do oprogramowania Simcyp Brytyjczycy zainwestowali także w dalsze prace badawcze nad tym systemem.

Kraków: UJ sprzedał technologię wirtualnych badań klinicznych
Prace nad systemem rozpoczęły się w 2010 roku i były finansowane z puli Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR).

"Komputerowy system oceny ryzyka działania kardiotoksycznego leków", czyli ToxComp to wieloelementowa technologia składająca się m.in. z aplikacji komputerowej, która umożliwia symulację wpływu leków na komórki mięśnia sercowego człowieka. Za jego pomocą można prowadzić wirtualne badania kliniczne, w których poddaje się ocenie potencjalną efektywność i bezpieczeństwo związków chemicznych planowanych do zastosowania jako leki.

Modularny system komputerowy wykorzystuje wyniki symulacji fizjologii ludzkich komórek mięśnia sercowego, umożliwiając ocenę substancji chemicznych na poziomie całej populacji. Jest to możliwe dzięki tzw. generatorowi wirtualnych populacji, który tak komponuje wirtualną zbiorowość badawczą, aby uwzględnić zmienność międzyosobniczą, czyli ewentualność wystąpienia różnych reakcji na tę samą substancję. Takie podejście pozwala ocenić ryzyko wystąpienia potencjalnych działań toksycznych bez angażowania ludzi i ponoszenia tak zdrowotnego, jak i finansowego ryzyka niepowodzenia prac nad preparatami leczniczymi.

Firma Simcyp, kupując technologię badaczy z UJ, nastawiona jest na wprowadzenie jej na rynek komercyjny. Firma ta specjalizuje się w tworzeniu narzędzi informatycznych wykorzystywanych w badaniach nad lekami. 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum