Krajowi Producenci Leków czarnym koniem gospodarki? Ekspertka: "na pewno gwarantem bezpieczeństwa lekowego"

Autor: LJ • Źródło: LJ02 lipca 2021 14:22

Krajowy przemysł farmaceutyczny to czarny koń? Na pewno gwarant bezpieczeństwa lekowego w Polsce - ocenia Katarzyna Dubno, dyrektor ds. relacji zewnętrznych i ekonomiki zdrowia firmy Adamed.

Katarzyna Dubno z firmy Adamed/ Fot. PTWP

"Krajowy przemysł farmaceutyczny to gwarant bezpieczeństwa lekowego"

Katarzyna Dubno, dyrektor ds. relacji zewnętrznych i ekonomiki zdrowia firmy Adamed była jednym z ekspertów na tegorocznym Kongresie Wyzwań Zdrowotnych. W rozmowie z Rynkiem Zdrowia komentowała kondycję krajowego rynku farmaceutycznego.

***

Katarzyna Dubno: Pandemia nauczyła nas przede wszystkim tego, że bezpieczeństwo lekowe nie jest tylko sloganem marketingowym, ale jest bardzo ważnym aspektem bezpieczeństwa narodowego.

Obecnie nikt chyba nie ma już wątpliwości, że bezpieczeństwo lekowe jest równie ważne, jak bezpieczeństwo informatyczne, cyfrowe, energetyczne, militarne. Dziś to bezpieczeństwo lekowe jest odmieniane przez wszystkie przypadki, ale też ma takie bardzo realne odzwierciedlenie w tym, co wydarzyło się w pandemii.

W Polsce, dzięki temu, że mamy tutaj rozwinięty krajowy przemysł farmaceutyczny, mamy w Polsce fabryki leków i tych leków dla pacjentów nie zabrakło.

A z takimi problemami borykały się inne kraje, choćby nasi sąsiedzi, gdzie rzeczywiście te braki były.

Krajowy przemysł farmaceutyczny to czarny koń? Na pewno gwarant bezpieczeństwa lekowego w Polsce, a być może - dzięki różnemu rodzaju rozwiązaniom, które mogłyby być wprowadzone – stanie się takim czarnym koniem i siłą napędową, kołem zamachowym rozwoju polskiej gospodarki i innowacyjności w naszym kraju.

Od wielu lat rozmawiamy o rozwiązaniach wpierających przemysł farmaceutyczny w Polsce. Rozmawialiśmy o RTR, dzisiaj o Bezpieczeństwie Lekowym Polski.

Ważne jest to, by różnego rodzaju rozwiązania, które mają wspierać przemysł i zachęcać do inwestycji zarówno te firmy krajowe, jak i firmy zagraniczne, były wypracowywane w duchu partnerstwa i dialogu pomiędzy stroną rządową a tymi firmami i przedsiębiorcami, którzy biorą na siebie to ryzyko inwestycyjne.

Na to potrzebny jest i czas, i przestrzeń, żebyśmy spokojnie mogli rozmawiać i wypracować najlepsze rozwiązania, które przyniosą w krótkim, w średnim i długim okresie efekty tak, by to bezpieczeństwo lekowe było gwarantowane.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum