Krajowe firmy pracują nad humanizowanymi przeciwciałami monoklonalnymi

Autor: LJ/Rynek Zdrowia • • 15 lipca 2009 12:14

Utworzona przez krajowe firmy farmaceutyczne spółka Mabion za pięć lat chce wprowadzić na rynek nowe leki przeciwnowotworowe - informują przedstawiciele spółki.

Biotechnologiczna firma została utworzona w marcu 2007 roku w celu wprowadzenia na rynek leków onkologicznych. Wiosną ubiegłego roku firma rozpoczęła prace badawczo-rozwojowe nad dwoma lekami stosowanymi w leczeniu nowotworów: w terapii raka piersi i w leczeniu chłoniaków.

Leki będą wytwarzane w technologii humanizowanych przeciwciał monoklonalnych. Proces umożliwia produkcję leków celowanych, które działają wybiórczo na komórki nowotworowe, zapewniając lepszą skuteczność i mniejszą toksyczność terapii. Dzięki temu możliwe jest odejście od farmakologicznego leczenia nowotworów, opartego na lekach cytotoksycznych, które uszkadza nie tylko komórki guza, ale również zdrowe tkanki organizmu.

Klasyczna metoda produkcji przeciwciał monoklonalnych polega na pobraniu z organizmu myszy antygenów zdolnych do niszczenia komórek nowotworowych i łączeniu ich z ludzkimi komórkami szpiku kostnego. Jednak otrzymane w ten sposób mysie przeciwciała są odrzucane przez organizm człowieka i nie spełniają swojej roli terapeutycznej. Aby temu zaradzić, w laboratoriach biotechnologicznych przeprowadza się proces humanizacji przeciwciał mysich.

- Humanizowane przeciwciała monoklonalne to dziś najszybciej rozwijająca się dziedzina biotechnologii. Liczba ich zastosowań w medycynie wydaje się praktycznie nieograniczona – powiedział Maciej Wieczorek, prezes Mabion SA. - Sprzedaż leków wytwarzanych tą metodą utrzymuje dwukrotnie szybsze tempo wzrostu od innych leków biotechnologicznych. Dość powiedzieć, że światowy rynek dwóch pierwszych przeciwciał monoklonalnych, nad którymi pracujemy, to prawie 10 mld dolarów rocznie.

Według przewidywań analityków, w 2010 roku przeciwciała monoklonalne będą stanowiły ponad 35 proc. rynku wszystkich leków biotechnologicznych, a wartość ich sprzedaży osiągnie kwotę 30 mld dolarów.

Mabion został utworzony przez cztery krajowe firmy farmaceutyczne: Celon Pharma z Warszawy, Polfarmex z Kutna, IBSS Biomed z Krakowa oraz Genexo z Warszawy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum