Kraje UE zgodne, że produkcja leków powinna "wrócić do Unii"

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 grudnia 2019 21:15

W Brukseli ministrowie odpowiedzialni za sprawy zdrowia dyskutowali o problemach związanych z dostępem do leków w UE. Wskazywali, że potrzebna jest unijna strategia walki z problemem braku leków i zachęty, które sprawią, że produkcja leków będzie wracać do Unii.

Kraje UE zgodne, że produkcja leków powinna "wrócić do Unii"
Polski głos w debacie: Dobrym rozwiązaniem byłoby zobowiązanie firm farmaceutycznych do wytwarzania części substancji potrzebnych do produkcji leków w Europie. Fot. PTWP

Wszystkie kraje członkowskie są zgodne, że w UE istnieje problem z dostępem do leków, a ceny niektórych produktów medycznych są za wysokie. Problem jednak polega na tym, że kwestie dotyczące ceny leżą w dużej części w kompetencji państw członkowskich. Ministrowie zdrowia zastanawiali się jednak, co zrobić, by sytuację poprawić.

Wielu wskazywało, że UE brakuje strategii dotyczącej przemysłu farmaceutycznego i że taką należy opracować.

- Trudno wyjaśnić ludziom, dlaczego jeden kraj ma leki, a drugi nie - mówił na spotkaniu w Brukseli wiceminister zdrowia Czech Filip Vrubel. Przekonywał, że niedobory leków są efektem centralizacji produkcji przez koncerny farmaceutyczne i przenoszenia produkcji do Azji.

Jego zdaniem Unia potrzebuje europejskiej bazy danych na temat dostępności leków, z informacjami o tym, w jakim kraju jaki lek jest zarejestrowany, pod jaką nazwą i w jakiej ilości. W opinii wiceministra zdrowia Czech, w tym celu konieczne są negocjacje z sektorem farmaceutycznym. Przekonywał też, że dostawy leków powinny być priorytetem polityki unijnej.

- Być może potrzebne są unijne zachęty, aby zwiększyć zdolności produkcyjne w UE - wskazał.

W podobnym duchu wypowiadał się wiceminister zdrowia Niemiec Thomas Steffen. - Jesteśmy uzależnieni od produkcji kilku krajów na świecie. Musimy sprawdzić, czy mogą pojawić się zachęty, które doprowadzą od tego, że produkcja wróci do UE i poprawi się dostęp do leków dla Europejczyków - mówił.

W imieniu Polski głos zabrał zastępca Stałego Przedstawiciela RP przy UE Arkadiusz Pluciński. Jak mówił, działania na poziomie unijnym dotyczące leków nie mogą jednak naruszać podstawowej kompetencji państw członkowskich, jaką jest zarządzanie usługami zdrowotnymi oraz ingerować w systemy refundacyjne w poszczególnych krajach.

- Zapewnienie zachęt dla producentów leków jest słuszne - mówił. Przekonywał, że dobrym rozwiązaniem byłoby zobowiązanie firm farmaceutycznych do wytwarzania części substancji potrzebnych do produkcji leków w Europie. - To podejście powinniśmy traktować jako kwestie naszego bezpieczeństwa - dodał Pluciński.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum