Kozłowska: blisko 1,2 tys. sygnałów w sprawie problemów z receptami

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 stycznia 2012 12:02

Rzecznik praw pacjenta Krystyna Barbara Kozłowska poinformowała w czwartek (5 stycznia), że do tej pory otrzymała 1170 sygnałów o problemach z dostępem do leków w związku z protestem lekarzy.

Jak podała Kozłowska, do godz. 21 w środę najwięcej zgłoszeń było z Mazowieckiego, Śląskiego, Małopolskiego i Dolnośląskiego. Rzecznik zapewnia, że każda ze spraw jest szczegółowo analizowana.

Zgłaszane problemy są związane z umieszczaniem na receptach adnotacji "Refundacja do decyzji NFZ". Rzecznik poinformowała, że pacjenci oraz pracownicy aptek informują ją o nieprawidłowościach za pośrednictwem bezpłatnej infolinii (800-190-590) oraz mailowo (sekretariat@bpp.gov.pl).

Najczęściej poruszane kwestie dotyczą: realizacji recept z adnotacją "Refundacja do decyzji NFZ" za 100 proc. odpłatnością; odmowy realizacji recepty z refundacją w przypadku zamieszczenia dwóch adnotacji - "Zasłużony HDK" (Honorowy Dawca Krwi) i "Refundacja do decyzji NFZ"; odmowy wystawienia przez lekarza recepty bez pieczątki "Refundacja do decyzji NFZ" w sytuacji, gdy pacjent okazał dokument potwierdzający ubezpieczenie, oraz problemów w dostępie do leków w leczeniu chorób przewlekłych.

NFZ na razie nie podaje zbiorczych danych o liczbie skarg kierowanych do Funduszu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum