Kontrowersje wśród aptekarzy: portal udostępnia dane farmaceutów. Zareagował GIF

Autor: oprac. LJ • Źródło: WIF Katowice13 września 2021 15:00

Portal udostępnia dane farmaceutów w zakresie większym niż wynika z Centralnego Rejestru Farmaceutów. Inspekcja farmaceutyczna sprawdza czy nie dochodzi od złamania zakazu reklamy aptek

Kontrowersje wśród aptekarzy: portal udostępnia dane farmaceutów. Zareagował GIF
GIF przekazał informacje na temat nieprawidłowości związanych z funkcjonowaniem portalu farmaceuta.pl Fot. AdobeStock
  • Portal udostępnia dane farmaceutów, które są dostępne na urzędowej platformie
  • Jego uruchomienie wzbudziło kontrowersje i spotkało się wcześniej z reakcją Naczelnej Izby Aptekarskiej
  • Sprawą zainteresowała się inspekcja farmaceutyczna

W lipcu br. Główny Inspektor Farmaceutyczny przekazał Śląskiemu Wojewódzkiemu Inspektorowi Farmaceutycznemu drogą elektroniczną anonimową wiadomość e-mailową, zawierającą informacje na temat nieprawidłowości związanych z funkcjonowaniem portalu farmaceuta.pl w zakresie obowiązującego zakazu reklamy aptek. 

Portal udostępnia dane farmaceutów dostępne na urzędowej platformie https://crf.ezdrowie.gov.pl/Search.

Można w nim znaleźć wszystkich polskich farmaceutów posiadających Prawo Wykonywania Zawodu. Za uruchomienie serwisu odpowiada Fundacja Healthcare Professionals.

"Tutaj każdy farmaceuta ma jednak możliwość ich uzupełnienia np. o adres apteki, w której pracuje, swój opis, zdjęcie czy listę posiadanych uprawnień (np. do szczepień). Może też sprawdzić, jak postrzegają go pacjenci, którym umożliwiono zostawianie ocen i komentarzy pod profilami farmaceutów" - poinformował serwis mgr.farm, który należy do Grupy farmacja.net.

NIA reagowała na uruchomienie portalu

Jego uruchomienie wzbudziło kontrowersje i spotkało się wcześniej z reakcją Naczelnej Izby Aptekarskiej. Przypomniała Fundacji o obowiązku informacyjnym RODO - obowiązek ten w przypadku pozyskiwania danych osobowych w sposób inny niż od osoby, której dane dotyczą, spoczywa na administratorze.

Czytaj więcej: NIA w sprawie serwisu: są kwestie, które budzą wątpliwości

Obecnie śląski WIF przekazał skargę z GIF do Śląskiej Izby Aptekarskiej. W piśmie informuje, że dokonano sprawdzenia informacji zamieszczonych
na wspomnianym portalu, dotyczących farmaceutów z terenu woj. śląskiego.

Inspekcja przypomina, że zgodnie z Kodeksem Etyki Aptekarza Rzeczpospolitej Polskiej, aptekarz nie reklamuje siebie oraz swoich usług. Nie uczestniczy w reklamie usług farmaceutycznych, jak i ich promocji niezgodnej z prawem lub dobrymi obyczajami. 

Farmaceuta powinien zdecydować o obecności na portalu

Teraz informacje zamieszczone na portalu internetowym zostaną ocenione zgodnie z kompetencjami wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego w Katowicach.

- Jak wynika z pisma ŚWIF w Katowicach, obecność na portalu, poza informacjami zawartymi wprost w Centralnym Rejestrze Farmaceutów, winna być oceniania na podstawie Ustawy o zawodzie farmaceuty (art. 27 i nast.) oraz Kodeksu Etyki i Deontologii Zawodowej Aptekarza RP (art. 19 i nast.). Każdy farmaceuta sam powinien ocenić i zdecydować o obecności na portalu w zakresie większym niż wynikający z Centralnego Rejestru Farmaceutów - ocenia Krystian Szulc, radca prawny Śląskiej Izby Aptekarskiej.


Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum