Konsultant krajowy w dz. pediatrii o istotnych lekach, które znalazły się na darmowej liście 18 minus
Cieszę się, że młodzi pacjenci będą mogli korzystać z bezpłatnych leków, co poprawi budżety rodzinne ich opiekunów prawnych – powiedział PAP konsultant krajowy w dziedzinie pediatrii prof. Jarosław Peregud-Pogorzelski.

- - Zdarzały się sytuacje, gdy pacjenci nie przyjmowali leków ze względu na koszty; (...) wprowadzenie bezpłatnych leków będzie zatem znaczące w ich codziennym funkcjonowaniu - uważa prof. Peregud-Pogorzelski
- Wśród istotnych, droższych leków ujętych na liście wymienił m.in. leki cukrzycowe, jak insuliny nowej generacji i glukagon
- Zdaniem profesora dobrze, że na liście leków bezpłatnych znalazły się leki hormonalne, sterydy wziewne dla pacjentów z astmą oraz antybiotyki, w tym cefalosporyny drugiej i trzeciej generacji, które mogą być podawane w warunkach domowych
- - Na liście leków bezpłatnych znalazły się między innymi: czynniki wzrostu granulocytów, co jest ważne szczególnie dla osób po chemioterapii - zauważył
- Darmowe są również leki przyjmowane po przeszczepach wielonarządowych, jak ewerolimus czy sirolimus, bez których pacjenci "nie mogą funkcjonować" - podsumował
"Wprowadzenie listy leków bezpłatnych jest niezwykle ważne"
- Mamy sporo pacjentów pediatrycznych - nie tylko dzieci, ale i młodzież - z chorobami przewlekłymi, praktycznie w każdej podspecjalności pediatrycznej. Koszty takiego leczenia są dość znaczne i wprowadzenie leków bezpłatnych jest dużym odciążeniem rodzin - powiedział w rozmowie z PAP konsultant krajowy w dziedzinie pediatrii prof. Jarosław Peregud-Pogorzelski.
Zwrócił też uwagę, że w grupie młodych pacjentów chorujących przewlekle, są również osoby z chorobami rzadkimi, których leczenie jest bardzo drogie. - Uważam zatem, że wprowadzenie listy leków bezpłatnych jest niezwykle ważne - wskazał pediatra i onkolog.
Profesor dodał, że dotychczas zdarzały się sytuacje, gdy pacjenci nie przyjmowali leków ze względu na koszty. - Znam takie przypadki ze swojej wieloletniej praktyki - leki nie były podawane regularnie, a jednym z czynników był czynnik finansowy. Trudności dotykają różnych ludzi, z różnych środowisk, także tych mniej zamożnych - i dla tych rodzin problem był istotny; wprowadzenie bezpłatnych leków będzie zatem znaczące w ich codziennym funkcjonowaniu - zaznaczył prof. Peregud-Pogorzelski.
Jakie istotne leki na darmowej liście dla dzieci?
Wśród droższych leków ujętych na liście wymienił m.in. leki cukrzycowe, jak insuliny nowej generacji i glukagon, które muszą być podawane codziennie. - Cieszę się, że młodzi pacjenci będą mogli korzystać z bezpłatnych leków, co poprawi budżety rodzinne ich opiekunów prawnych - jak wiadomo, jest to choroba na całe życie - podkreślił pediatra.
Zdaniem profesora dobrze, że na liście leków bezpłatnych znalazły się leki hormonalne, sterydy wziewne dla pacjentów z astmą oraz antybiotyki, w tym cefalosporyny drugiej i trzeciej generacji, które mogą być podawane w warunkach domowych.
- Oczywiście trzeba zaznaczyć, że te wszystkie leki są bezpłatne pod warunkiem, że są przepisywane zgodnie ze wskazaniami - zaznaczył prof. Peregud-Pogorzelski.
Jak powiedział, dobrze się także stało, że z listy leków bezpłatnych będzie mogła korzystać szczególna grupa pacjentów ze schorzeniami hematologicznymi i onkologicznymi. Na liście leków bezpłatnych znalazły się między innymi: czynniki wzrostu granulocytów, co jest ważne szczególnie dla osób po chemioterapii. - Gdy wypisywane są one do domu, wpadają w tzw. dołki hematologiczne i wymagają wsparcia - zaznaczył, wskazując też, że bezpłatne stały się bardzo drogie leki przeciwgrzybicze.
Darmowe są również leki przyjmowane po przeszczepach wielonarządowych, jak ewerolimus czy sirolimus, bez których pacjenci - "nie mogą funkcjonować". Istotne jest także - dodał - ujęcie na liście leków psychiatrycznych i przeciwdrgawkowych.
Pytany o to, czy są leki, których brakuje na liście prof. Peregud-Pogorzelski odparł, że może tak być, ale była ona "bardzo dokładnie przygotowywana", a każdy z konsultantów krajowych proszony był o to, aby ją przejrzeć i dopisać leki ze swojej dziedziny, co zostało uwzględnione w ostatecznej liście.

ZOBACZ KOMENTARZE (2)