Konsultant krajowy w dz. diabetologii: stężenie NDMA w lekach na cukrzycę przekroczone nieznacznie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 grudnia 2019 14:03

Nie zmieniamy zaleceń dotyczących stosowania metforminy - powiedział w środę (4 grudnia) dziennikarzom konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii prof. dr hab. Krzysztof Strojek. Ocenił, że korzyści wynikające z zastosowania metforminy mają znaczenie decydujące i lek nie powinien być odstawiony.

Konsultant krajowy w dz. diabetologii: stężenie NDMA w lekach na cukrzycę przekroczone nieznacznie
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Prof. Strojek zaznaczył, że w preparacie metforminy stężenie NDMA jest przekroczone nieznacznie. Zapewnił, że sprawę uważnie monitoruje Europejska Agencja Leków i odpowiednie instytucje w Polsce.

Wyjaśnił, że metformina obniża stężenie glukozy we krwi i jest stosowana na każdym etapie leczenia u chorych na cukrzycę typu II. Profesor ocenił, że jest to lek niezwykle skuteczny, pomaga także chronić serce przed zawałem i zmniejsza ryzyko rozwoju nowotworów.

Zwrócił uwagę, że NDMA w leku wykryto dzięki udoskonaleniu metod analitycznych, które pozwalają na wykrycie nawet niewielkich ilości substancji. - Substancja ta powstaje w organizmie przy spożyciu powszechnie stosowanych środków konserwujących żywność z grupy azotynów i azotanów - wyjaśnił.

- Nie zmieniamy zaleceń dotyczących stosowania metforminy. Nie ma żadnych pewnych, potwierdzonych informacji, że domieszki są szkodliwe dla zdrowia, natomiast korzyści wynikające z zastosowania metforminy mają znaczenie decydujące, stąd lek nie powinien być odstawiony - przekonywał prof. Strojek.

"Dziennik Gazeta Prawna" we wtorek wieczorem (3 grudnia) poinformował, że przyjmowana przez chorych na cukrzycę metformina może zawierać N-nitrozodimetyloaminę (NDMA), czyli toksyczny związek chemiczny, który jest bardzo niebezpieczny dla wątroby. Jest on też m.in. podawany szczurom w celu wywołania u nich chorób nowotworowych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum