Konfederacja Lewiatan krytycznie o poszerzeniu kompetencji samorządu aptekarskiego

www.pulshr.pl Autor: pulsHR.pl/Rynek Zdrowia   • 06 sierpnia 2019 19:58

Konfederacja Lewiatan jako organizacja zrzeszająca 40 proc. pracodawców aptecznych dostrzega potrzebę podniesienia rangi zawodu farmaceuty. Jednak sprzeciwia się propozycjom poszerzania kompetencji samorządu aptekarskiego i uczynienia z niego faktycznego regulatora rynku farmaceutycznego w Polsce - stwierdza Lewiatan w oficjalnym stanowisku.

Konfederacja Lewiatan krytycznie o poszerzeniu kompetencji samorządu aptekarskiego
Szczególne wątpliwości Konfederacji Lewiatan budzi wprowadzenie wymogu opinii okręgowej rady aptekarskiej, co do kandydata na pełnienie funkcji kierownika w określonej aptece. Fot. PTWP

Wątpliwości Konfederacji Lewiatan budzą jednak kryteria oceny kandydatów na kierownika apteki, które odnoszą się do dawania rękojmi prawidłowego wykonywania zawodu w konkretnej aptece.

Zdaniem Arkadiusza Grądkowskiego, eksperta Konfederacji Lewiatan, takie kryteria mogą doprowadzić do prób "ręcznego sterowania" kandydaturami przez samorząd aptekarski. - W szczególności narażeni są na to mali i średni przedsiębiorcy, jako że nie mają wystarczającego wpływu na organy samorządu, aby zabezpieczyć swoje interesy - twierdzi Grądkowski.

Konfederacja Lewiatan uważa, że propozycje nowych regulacji dotyczących zawodu farmaceuty są bardzo potrzebne, ale niektóre z proponowanych zapisów, jeżeli zostaną utrzymane, mogą mieć negatywny wpływ na prowadzenie działalności gospodarczej na rynku aptecznym. Szczególne wątpliwości budzi wprowadzenie:

• wymogu opinii okręgowej rady aptekarskiej, co do kandydata na pełnienie funkcji kierownika w określonej aptece,
• nieproporcjonalne ograniczenie władztwa podmiotu prowadzącego aptekę,
• ograniczenia roli techników farmaceutycznych
• wprowadzenia zamkniętego katalogu podmiotów uprawnionych do realizacji ustawicznego rozwoju zawodowego farmaceutów.

Więcej: portal pulsHR.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum