Końcówka roku trudna dla aptekarzy i pacjentów

Autor: TVP INFO/Rynek Zdrowia • • 10 grudnia 2012 19:21

Pod koniec grudnia w aptekach może zabraknąć leków - ostrzegają eksperci. Ich zdaniem warto wcześniej uzupełnić apteczkę. Od nowego roku o jeden procent obniżona zostanie marża hurtowa i apteczna na leki, dlatego też sprzedawcy detaliczni będą zmniejszać swoje zapasy.

Końcówka roku trudna dla aptekarzy i pacjentów
Andrzej Stachnik, prezes Związku Pracodawców Hurtowni Farmaceutycznych, uważa, że aptekarze chcą zmniejszyć swoje straty wynikające z obniżki marży. Są już pierwsze sygnały z aptek, które chcą zredukować swoje zapasy. Stachnik tłumaczy, że jeśli średni miesięczny obrót apteki wynosi 70-80 tys. zł, to każdy procent strat ma znaczenie. Stachnik radzi pacjentom wcześniej zaopatrzyć się w leki. 

Prezes związku przypomina o sytuacji sprzed roku, kiedy to "panika zakupowa" była związana ze zmianami cen leków. Zdaniem Stachnika w tym roku może być podobnie. 

Również Grzegorz Kucharewicz, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, namawia do wcześniejszego zakupu leków. Tłumaczy, że przełom roku będzie trudny dla aptekarzy, bo oprócz obniżki marży zacznie obowiązywać nowy wykaz leków refundowanych, dlatego trudno przewidzieć jak zmienią się ceny leków.

Więcej: tvp.info

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum