Koncerny farmaceutyczne eksperymentowały na obywatelach NRD

Autor: wiadomosci.gazeta.pl/rynekzdrowia.pl • • 28 grudnia 2012 19:14

Z dokumentów pochodzących z ministerstwa zdrowia NRD wynika, że ponad 50 firm farmaceutycznych z zachodnich Niemiec złożyło w tym resorcie 165 wniosków o przeprowadzenie eksperymentów farmakologicznych na kilku tysiącach pacjentów enerdowskich klinik - informuje stołeczny dziennik "Tagesspiegel".

Koncerny farmaceutyczne eksperymentowały na obywatelach NRD
Eksperymenty farmakologiczne na nieświadomych niczego pacjentach klinik w NRD miały miejsce w latach 1983-1989. Zachodnie koncerny farmaceutyczne płaciły za nie władzom wschodnich Niemiec miliony marek.

Kilka firm farmaceutycznych prowadzących wówczas testy leków zastrzegało, że badania te prowadzone były wedle ówczesnych standardów, przewidujących uświadomienie pacjentów i ich pisemną zgodę na udział w eksperymencie. Ani w dokumentach ministerstwa ani w archiwach szpitali nie ma jednak żadnych dokumentów potwierdzających zachowanie tych wymogów.

Do firm prowadzących testy w NRD należały m.in. renomowane koncerny farmaceutyczne, w tym Hoechst (obecnie Novartis), Boehringer Ingelheim, Goedecke (obecnie Pfizer) czy połączone obecnie firmy Bayer i Schering.

Nie zostało dotychczas wyjaśnione, czy o prowadzonych eksperymentach wiedziały zachodnioniemieckie władze. Wiceprzewodnicząca Bundestagu Katrin Goering-Eckardt (Zieloni) stwierdziła, że jest to szczególnie drastyczny przykład postępowania bez jakichkolwiek skrupułów, i to zarówno ze strony enerdowskich władz, jak i zachodnich firm.

Więcej: http://wiadomosci.gazeta.pl/
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum