Koncern MSD ocenia, że jego lek będzie skuteczny na każdy wariant koronawirusa
Amerykański koncern MSD ocenia, że jego nowy lek na Covid-19 Molnupiravir, opracowany wraz z firmą Ridgeback Biotherapeutics, będzie skuteczny w przypadku każdego wariantu koronawirusa - poinformowała 30 listopada wiceprezes amerykańskiego koncernu Daria Hazuda.

- Molnupiravir we wtorek został poddany analizie przez grupę rządowych ekspertów, czego zażądała amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) przed dopuszczeniem go na rynek
- Lek opracowany przez amerykański koncern farmaceutyczny może być podawany osobom powyżej 18. roku życia, u których test potwierdził obecność koronawirusa i które mają co najmniej jeden czynnik ryzyka rozwoju ciężkiego przebiegu choroby
- W listopadzie koncern Pfizer złożył wniosek do FDA o zgodę na stosowanie w leczeniu Covid-19 leku o nazwie Paxlovid, który w testach obniżył liczbę zgonów i hospitalizacji wśród osób zakażonych koronawirusem
Trwa ocena leku
Nowy lek MSD we wtorek został poddany analizie przez grupę rządowych ekspertów, czego zażądała amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) przed ewentualnym dopuszczeniem go na rynek.
Przypomnijmy, że lek o nazwie Molnupiravir opracowany przez amerykański koncern farmaceutyczny może być podawany osobom powyżej 18. roku życia, u których test potwierdził obecność koronawirusa i które mają co najmniej jeden czynnik ryzyka rozwoju ciężkiego przebiegu choroby.
Ma być przyjmowany doustnie dwa razy dziennie przez pięć dni przez osoby, u których przebieg Covid-19 ma łagodną do umiarkowanej postaci, czyli nie wymagają hospitalizacji. Jak podkreślają lekarze, tabletka, która redukuje objawy i przyspiesza powrót do zdrowia, może być szczególnie istotna w przypadku ludzi nie reagujących dobrze na szczepienia.
Nie tylko Molnupiravir
W listopadzie koncern Pfizer złożył wniosek do FDA o zgodę na stosowanie w leczeniu Covid-19 jego leku o nazwie Paxlovid, który w testach obniżył liczbę zgonów i hospitalizacji wśród osób zakażonych koronawirusem.
Pfizer podpisał już umowę, na mocy której udostępni innym producentom możliwość produkowania tańszej wersji leku na Covid-19, co może oznaczać, że terapia będzie dostępna w 95 krajach.
EMA dopuściła do tej pory na rynek europejski trzy leki na Covid-19. Pierwszy - Veklury, który zaburza produkcję wirusowego RNA - w lipcu 2020 r. Dwa kolejne - Ronapreve i Regkirona, oparte na przeciwciałach monoklonalnych - 11 listopada br.
Cztery kolejne leki czekają na dopuszczenie przez EMA do obrotu. Dwa z nich to przeciwciała monoklonalne (RoActemra i Xevudy), a dwa pozostałe (Olumiant i Kineret) to immunosupresanty.
Jak podaje AP, część ekspertów medycznych uważa, że leczenie Covid-19 będzie polegało na podawaniu kilku leków, aby chronić pacjentów przed różnymi skutkami zakażenia wirusem.
Czytaj: Molnupiravir. Lek na COVID-19 w Polsce od połowy grudnia. Rzecznik MZ potwierdza
Czytaj: Molnupirawir w leczeniu COVID-19. Są rekomendacje Europejskiej Agencji Leków

ZOBACZ KOMENTARZE (0)