Komisja zdrowia PE zatwierdziła zmianę lokalizacji Europejskiej Agencji Leków

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 marca 2018 14:22

Komisja zdrowia Parlamentu Europejskiego zatwierdziła w nocy z poniedziałku na wtorek (13 marca) przeniesienie Europejskiej Agencji Leków (EMA) z Londynu do Amsterdamu z powodu Brexitu. Jednocześnie skrytykowała sposób wyboru nowej siedziby bez udziału europarlamentu.

Fot. archiwum

Europosłowie z komisji zdrowia przyjęli rezolucję, w której domagają się od Komisji Europejskiej i władz Holandii przygotowania na czas odpowiedniej infrastruktury, aby zapewnić płynne przenosiny EMA. Wyznaczono również daty - przeniesienie EMA do jej tymczasowej lokalizacji najpóźniej do 1 stycznia 2019 roku i do jej nowej stałej siedziby nie później niż 16 listopada 2019 roku.

- Jesteśmy zaniepokojeni ryzykiem opóźnienia w budowie nowego budynku Vivaldi w Amsterdamie, ponieważ może to spowodować pogorszenie pracy Agencji, czego chcemy uniknąć - powiedział europoseł Giovanni La Via (EPL).

Jak dodał, PE chce położyć nacisk właśnie na terminy przygotowania budynków w Amsterdamie; terminy, których władze holenderskie i KE powinny przestrzegać.

Europosłowie chcą, żeby co trzy miesiące Holandia i KE przedstawiały sprawozdania dotyczącego tempa prac nad budową nowej siedziby EMA.

W deklaracji załączonej do rezolucji europosłowie skrytykowali też procedurę zastosowaną przy wyborze nowej siedziby, "która de facto pozbawiła Parlament jego uprawnień, ponieważ nie był on skutecznie zaangażowany w proces, a obecnie istnieje oczekiwanie, że po prostu potwierdzi dokonany wybór (...) w drodze zwykłej procedury ustawodawczej".

La Via powiedział, że państwa członkowskie nie powinny oczekiwać, iż Parlament Europejski będzie jedynie przystawiał pieczątki do ich decyzji.

- Procedura wyboru nowej lokalizacji dla agencji musi zostać zmieniona w przyszłości - dodał wskazując, że przy wyborze rolę powinien odgrywać również PE.

Rezolucja została przyjęta przy 50 głosach za, pięciu przeciw i dwóch wstrzymujących się. Zostanie poddana pod głosowanie całego PE w czwartek.

Delegacja posłów do PE odwiedziła przyszłą siedzibę EMA w lutym i ostrzegła, że opóźnienia mogą zaszkodzić działalności Agencji.

EMA ma po przeprowadzce z Londynu w 2019 roku tymczasowo zająć biurowiec Spark w zachodnim Amsterdamie, zanim w 2020 roku ukończona zostanie budowa nowej siedziby agencji w południowej części tego miasta.

W listopadzie ubiegłego roku w ostatniej rundzie głosowania krajów członkowskich na posiedzeniu Rady UE Amsterdam i Mediolan zdobyły równą liczbę głosów i o wyniku zadecydowało losowanie. Zgodnie z regulaminem przeprowadziła je estońska prezydencja UE.

Europejska Agencja ds. Leków odpowiada za ochronę zdrowia ludzi i zwierząt poprzez ocenę produktów leczniczych; analizuje wnioski o europejskie pozwolenia na dopuszczenie leków do sprzedaży. To największa unijna instytucja w Londynie, która zatrudnia 900 osób, a jej roczny budżet wynosi 322 mln euro. Odwiedza ją rocznie 36 tys. ekspertów pracujących nad oceną leków.

Zmiana lokalizacji agencji jest bezpośrednią konsekwencją decyzji Wielkiej Brytanii o wystąpieniu z UE z czerwca 2016 roku. Ta kwestia nie jest objęta negocjacjami w sprawie Brexitu, lecz jest uzgadniana wyłącznie przez pozostałe 27 państw członkowskich UE.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum