Kolejny lek powróci do aptek. Środek przeciwbólowy pojawi się jeszcze w październiku

Autor: oprac. JKB • Źródło: GdziePoLek, Rynek Zdrowia05 października 2022 07:00

Silny lek przeciwbólowy OxyContin należący do opioidów wkrótce będzie dostępny w aptekach. Środek ten stosowany jest u osób zmagających się z silnym bólem.

Kolejny lek powróci do aptek. Środek przeciwbólowy pojawi się jeszcze w październiku
Lek opioidowy niebawem wróci do aptek. Fot. AdobeStock
  • OxyContin to lek przeciwbólowy należący do grupy opioidów, który w ostatnim czasie był trudno dostępny w aptekach
  • Jak wskazuje portal GdziePoLek.pl, jeszcze w październiku lek pojawi się ponownie w dawkach 40 mg i 80 mg
  • Według wskazań producenta lek przeciwbólowy będzie dostępny w ciągu kilku kolejnych dni

Lek opioidowy ponownie dostępny

Jak wyjaśnia GdziePoLek, lek przeciwbólowy wydawany jedynie na receptę OxyContin obecnie jest trudno dostępny w aptekach. Zaledwie w 9 proc. aptekach można dostać lek w dawce 10 mg w opakowaniu 60 tabletek – inne dawki są nieosiągalne.

OxyContin to lek zawierający w sobie oksykodon, będący środkiem przeciwbólowym należącym do opioidów. Tym samym środek należy do grupy narkotycznych leków przeciwbólowych, który jest wskazany w leczeniu bólu. Portal wyjaśnia, że lek ma postać tabletek o przedłużonym uwalnianiu, więc wydłuża czas łagodzenia bólu.

GdziePoLek.pl otrzymał informację od producenta leku, z którego jasno wynika, że już wkrótce do aptek powróci wskazany lek w wyższych dawkach: 40 i 80 mg.

Właśnie otrzymaliśmy informację od producenta, iż do Polski trafiła wczoraj dostawa leku OxyContin w dawce 40 mg — w najbliższych dniach lek będzie już dostępny w hurtowniach i tym samym, trafi do aptek. Dostawa OxyContinu w dawce 80 mg ma dotrzeć do Polski w najbliższy czwartek/piątek — lek ma być dostępny w aptekach w przyszłym tygodniu — podał portal GdziePoLek 4 października.

Inny produkt leczniczy dostępny

Przypomnijmy: również niebawem w aptekach będą dostępne popularne krople do nosa, czyli Xylometazolin Teva. Spray pojawi się w połowie października.

Z kolei zgodnie z listą antywywozową opublikowaną 1 września przez Ministerstwo Zdrowia, blisko 178 leków jest zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Polski. Wśród nich przede wszystkim można wymienić, m.in. preparaty stosowane przy leczeniu chorób układu oddechowego, leki przeciwcukrzycowe, antydepresanty, leki na niedobory odporności, leki przeciwzakrzepowe czy leki przeciwpadaczkowe.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum