Kolejna uczelnia chce kształcić farmaceutów

Autor: LJ • Źródło: Rynek Zdrowia19 sierpnia 2022 17:20

Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie czyni starania o uruchomienie nauczania na kierunku farmacja i ratownictwo medyczne. W tym roku po raz pierwszy rekrutuje na wydział lekarski.

Kolejna uczelnia chce kształcić farmaceutów
Uczelnia w Częstochowie rozpoczyna kształcenie lekarzy. Czy wkrótce dołaczy farmacja? Fot. ShutterStock
  • W tym roku kształceniem lekarzy zajmie się Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie 
  • Dotychczas chęć studiowania w Częstochowie na studiach lekarskich stacjonarnych wyraziło 880 kandydatów
  • Uczelnia czyni już starania o rozszerzenie oferty uczelni o dodatkowe kierunki z obszaru nauk o zdrowiu: farmację i ratownictwo medyczne

Będą kształcić lekarzy. Czy wkrótce również farmaceutów?

Po raz pierwszy w tym roku Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie ogłosił rekrutację na jednolite studia magisterskie o profilu ogólnoakademickim - kierunek lekarski.

Ministerstwo Zdrowia wskazało limit przyjęć na kierunek lekarski, w oparciu o który na pierwszy rok może zostać przyjętych 60 studentów na studia stacjonarne i 30 studentów na studia niestacjonarne.

Jednak uczelnia w Częstochowie czyni starania o rozszerzenie oferty uczelni o dodatkowe kierunki z obszaru nauk o zdrowiu.

- Aktualnie prace z tym związane dotyczą dwóch kierunków: farmacja i ratownictwo medyczne - poinformowała "Rynek Zdrowia" Magdalena Okwiet, dyrektor Biura Promocji Uniwersytetu.

Do Ministerstwa Zdrowia wpłynęła również petycja w sprawie utworzenia tych dwóch kierunków.

Autor petycji informuje, że W związku z tym, że na UJD w Częstochowie są kierunki studiów: psychologia, psychoprofilaktyka, dietetyka, fizjoterapia, kosmetologia, pielęgniarstwo, wychowanie fizyczne, lekarski brakuje kierunków, które mogłyby zostać utworzone w dalszej perspektywie:

  • farmacji
  • ratownictwa medycznego
  • lekarsko-dentystycznego
  • lekarsko-weterynaryjnego

"Uruchomienie kierunku chociażby ratownictwo pozwoliłoby na zabezpieczenie podmiotów leczniczych w subregionie częstochowskim" - ocenia apelujący.

Zapytaliśmy też o zainteresowanie kształceniem na kierunku lekarskim. Według danych z 19 sierpnia br. przekazanych przez dyrektor Magdalenę Okwiet, na studia stacjonarne zrekrutowało się 880 kandydatów, a na studia niestacjonarne 154 kandydatów.

Rejestrować na studia można się do 12 września br. Wyniki rekrutacji zostaną opublikowane na indywidualnych kontach kandydatów 17 września br.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum