Kobieta przyjmuje infliksymab? URLP ostrzega: ryzyko dla niemowląt

Autor: oprac. LJ • Źródło: URPL14 marca 2022 08:30

Infliksymab przyjmowany przez kobiety, przenika przez łożysko i jest wykrywany w surowicy niemowląt. Może u nich istnieć zwiększone ryzyko zakażenia, w tym prątkami BCG, które zgłaszano po podaniu żywej szczepionki BCG po porodzie.

Kobieta przyjmuje infliksymab? URLP ostrzega: ryzyko dla niemowląt
Matka przyjmuje infliksymab? Ograniczenia przyjmowania szczepionki BCG przez jej dziecko Fot. ShutterStock
  • Infliksymab przenika przez łożysko i był wykrywany w surowicy niemowląt narażonych na infliksymab w okresie życia płodowego do 12 miesięcy po porodzie
  • Dlatego zaleca się zachowanie 12. miesięcznego okresu oczekiwania, rozpoczynając od urodzenia, przed podaniem szczepionek zawierających żywe drobnoustroje niemowlętom, które były narażone w okresie życia płodowego na ten lek
  • Ograniczenia dotyczą też szczepienia niemowląt w okresie karmienia piersią przez kobiety, które przyjmowały lek

Matka niemowlęcia przyjmuje infliksymab. URLP ostrzega

Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych poinformował o środkach bezpieczeństwa dotyczących stosowania szczepionek zawierających żywe drobnoustroje u niemowląt narażonych na produkt leczniczy w okresie życia płodowego lub podczas karmienia piersią.

Chodzi o sytuacje, gdy matka niemowlęcia przyjmuje infliksymab.

Infliksymab przenika przez łożysko i był wykrywany w surowicy niemowląt narażonych na infliksymab w okresie życia płodowego do 12 miesięcy po porodzie. U tych niemowląt może istnieć zwiększone ryzyko zakażenia, w tym ciężkiego rozsianego zakażenia, które może zagrażać życiu.

Obejmuje to rozsiane zakażenie prątkami Bacillus Calmette-Guerin (BCG), które zgłaszano po podaniu żywej szczepionki BCG po porodzie.

Dlatego zaleca się zachowanie 12. miesięcznego okresu oczekiwania, rozpoczynając od urodzenia, przed podaniem szczepionek zawierających żywe drobnoustroje niemowlętom, które były narażone w okresie życia płodowego na infliksymab.

Jeżeli szczepienie wiąże się z wyraźną korzyścią kliniczną dla danego niemowlęcia, można rozważyć podanie tej szczepionki wcześniej, jeżeli stężenie infliksymabu w surowicy niemowlęcia są niewykrywalne lub jeżeli infliksymab podawano wyłącznie w pierwszym trymestrze ciąży.

Infliksymab wykryty w mleku ludzkim

Podano też ograniczenia dotyczące szczepienia niemowląt w okresie karmienia piersią.

Ograniczone dane pochodzące z dostępnych publikacji naukowych wskazują, że infliksymab był wykrywany w niewielkich ilościach w mleku ludzkim na poziomie do 5 procent stężenia surowicy u matki.

Infliksymab był także wykrywany w surowicy niemowlęcia po ekspozycji na lek podczas karmienia piersią. Przewiduje się, że ekspozycja ogólnoustrojowa u niemowlęcia karmionego piersią będzie mała, ponieważ lek jest w znacznym stopniu rozkładany w przewodzie pokarmowym.

Nie zaleca się podawania szczepionek zawierających żywe drobnoustroje niemowlęciu karmionemu piersią w czasie, gdy matka przyjmuje infliksymab, chyba że stężenia leku w surowicy niemowlęcia są niewykrywalne.DO POBRANIA

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum