Klozapina skuteczna na schizofrenię

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 14 lipca 2009 13:32

Terapia preparatem o nazwie klozapina znacząco wydłuża życie chorych na schizofrenię w porównaniu z innymi lekami - twierdzą na łamach pisma Lancet lekarze z fińskiego Uniwersytetu w Kuopio. Popierają to analizą danych na temat 67 tys. pacjentów z okresu 10 lat.

Tak imponujący materiał dowodowy ma rozprawić się ze złą sławą, jaką cieszy się opracowana w latach 70. ubiegłego wieku klozapina (w Polsce znana m.in. pod nazwami Klozapol czy Leponex). Preparat ten był pierwszym stosowanym w leczeniu schizofrenii lekiem nowej generacji, należącym do grupy atypowych leków przeciwpsychotycznych.

Lek okazał się skuteczny w leczeniu lekoopornej schizofrenii. Badania wykazały jednak, że klozapina może powodować nawet śmiertelne efekty uboczne, łącznie z zapaleniem mięśnia sercowego i agranulocytozą, chorobą polegającą na utracie białych krwinek. Stwierdzono ją u około 2 proc. zażywających klozapinę. Z tego powodu w Stanach Zjednoczonych leczy się nią zaledwie 5 proc. cierpiących na schizofrenię. W Finlandii jest to około 20 proc. Fińscy lekarze odkryli, że preparat ten, mimo swoich licznych wad, jest w stanie przedłużyć życie chorym na schizofrenię.

Obecnie preparat ten — ze względu na niebezpieczne działania uboczne — w leczeniu schizofrenii jest stosowany jako lek trzeciego rzutu. Lekarze zapisują go dopiero wtedy, gdy wcześniej co najmniej dwa leki przeciwpsychotyczne okażą się nieskuteczne w leczeniu osoby cierpiącej na tę chorobę.

Profesor Jari Tiihonen, z Uniwersytetu w Kuopio, kierujący badaniami, twierdzi że uzyskano pewność, że lek nie stwarza tak dużego ryzyka, jak do tej pory sądzono. A nawet powinno się rozważyć czy nie powien być używany jako lek pierwszego rzutu.

Zespół kierowany przez prof. Tiihonena przeanalizował dane dotyczące 67 tys. osób cierpiących na schizofrenię, które zmarły między 1996 a 2006 rokiem. Naukowcy odkryli, że pacjenci zażywający klozapinę byli zdecydowanie najmniej narażeni na przedwczesną śmierć, w porównaniu z osobami leczonymi innymi preparatami. Okazuje się, że śmiertelność z powodu chorób serca u wszystkich chorych leczonych atypowymi lekami przeciwpsychotycznymi była podobna. Naukowcy odnotowali natomiast istotne różnice w liczbie osób popełniających samobójstwa — w przypadku pacjentów leczonych klozapiną ten odsetek był znacząco niższy.

Lekarze podkreślają, że ze względu na ryzyko działań ubocznych osoby zażywające klozapinę powinny regularnie poddawać się testom krwi określającym liczbę białych krwinek.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum