Kielce: debatują na temat działania sieci szpitali
Sieć szpitali z punktu widzenia placówek, aktualna polityka lekowa oraz elektroniczna dokumentacja medyczna - to główne tematy rozpoczętej w poniedziałek w Kielcach ogólnopolskiej konferencji na temat ewidencji świadczeń zdrowotnych.

Jak poinformował w rozmowie z PAP dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach prof. Stanisław Góźdź, tematem tegorocznej konferencji będzie ewidencja świadczeń zdrowotnych jako podstawa bezpieczeństwa prawno-finansowego placówki medycznej. Dodał, że obecnie "w gąszczu całych zmian organizacyjnych gubi się pacjent, dlatego teraz cała uwaga nakierowana jest na poprawę koordynacji".
Podkreślił, że w kolejnych etapach pacjent powinien mieć poczucie, że jest podmiotem w systemie opieki zdrowotnej, a nie tym, który jest rozliczany. - Ten następny etap, który musi być wdrożony, to koordynacja opieki nad pacjentem zarówno onkologicznym, kardiologicznym i w innych specjalnościach - dodał Góźdź.
Według prezesa Polskiego Towarzystwa Koderów Medycznych (PTKM) Michała Chrobota, z perspektywy placówek medycznych sieć szpitali postrzegana jest bardzo różnie w zależności od tego, jaki dana placówka ma profil. - Większość centrów onkologii realizuje świadczenia onkologiczne, które są zgodnie z założeniami rozporządzeń ministra zdrowia finansowane poza ryczałtem na podstawową sieć zabezpieczenia i to na pewno pozwala zdecydowanie lepiej funkcjonować niż szpitale o profilach ogólnych - podkreślił Chrobot.
Dodał, że widać pewne niuanse, niedoskonałości sieci. - Z perspektywy centrów onkologii głównym problemem jest niedofinansowany ryczałt na podstawową sieć zabezpieczenia - mówił Chrobot.
Zaznaczył, że w tych placówkach "realizowane są świadczenia również w zakresach nie stricte onkologicznych". - Przekroczenia w ryczałcie są dla placówek medycznych olbrzymim wyzwaniem, ponieważ sieć szpitali co do zasady wyłączyła praktycznie możliwość roszczenia o nadwykonania w stosunku do funduszu w przypadku przekroczenia wartości ryczałtu - podkreślił prezes PTKM.
Z kolei przewodniczący Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych Bartosz Stemplewski zaznaczył, że nie wiązałby sieci z systemem rozliczeń, jaki ta sieć w tym samym czasie wprowadziła. - Póki co ta reforma ma charakter pozorny. Absolutnie nie dotyka tych istotnych problemów, czyli braku kadry medycznej i pieniędzy, których dalej brakuje, co widać po wynikach szpitali - ocenił Stemplewski.
Według niego, rozwiązaniem problemu braku kadry medycznej byłoby dopuszczenie przez samorząd pielęgniarski, po sensownych i krótkich szkoleniach, personelu spoza Unii Europejskiej, przede wszystkim z Ukrainy.
Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach Andrzej Domański podkreślił, że w sieci szpitali potrzebna jest pewna weryfikacja. - Ryczałt, który każdy szpital w sieci otrzymał, powinien być lekko zmieniony, ponieważ zobowiązuje on dyrektora do trzymania nadwykonań. NFZ, poprzez zmianę tej ustawy, przestał odpowiadać za nadwykonania, które są teraz problemem dyrektora - mówił Domański.
W tegorocznej konferencji dotyczącej ewidencji świadczeń zdrowotnych, która w Kielcach jest organizowana już po raz trzeci, bierze udział około 150 osób. Organizatorami są: Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach, Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Świętokrzyski Oddział Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego oraz Polskie Towarzystwo Koderów Medycznych.
W wydarzeniu, które potrwa do wtorku, zaplanowane są bloki tematyczne dotyczące m.in. planowanych zmian w organizacji systemu opieki zdrowotnej w Polsce, aktualnej polityki lekowej, bezpieczeństwa pacjentów oraz elektronicznej dokumentacji medycznej i telemedycyny.
Sieć szpitali zaczęła działać w październiku 2017 roku, zakwalifikowane do niej placówki mają gwarantowaną umowę z NFZ. Finansowanie świadczeń jest w znacznej mierze oparte na ryczałcie - jego wysokość na kolejny okres rozliczeniowy zależy m.in. od liczby i struktury świadczeń udzielonych i sprawozdanych przez szpital w poprzednich okresach. W zamyśle MZ wprowadzenie sieci szpitali ma poprawić koordynację leczenia i zapewnić lepszą dostępność do poradni przyszpitalnych. Skrócić mają się także kolejki na SOR-ach i w izbach przyjęć.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)