Kiedy recepta może być wystawiona w aptece. 14 maja Międzynarodowy Dzień Farmaceuty

Autor: oprac. WOK • Źródło: Rynek Zdrowia14 maja 2022 16:51

Farmaceuci. 14 przypada Międzynarodowy Dzień Farmaceuty. Z tej okazji strona pacjent.gov.pl przypomina szeroką listę uprawnień przedstawicieli tego zawodu. Warto np. wiedzieć, że w szczególnych sytuacjach farmaceuta także może wystawić receptę.

Kiedy recepta może być wystawiona w aptece. 14 maja Międzynarodowy Dzień Farmaceuty
Farmaceura w aptece też może wystawić receptę Fot. PAP/Grzegorz Michałowski
 • Farmaceuta wydaje leki, ale też doradza w kwestiach związanych ze zdrowiem
 • W aptece możesz otrzymać poradę, zarówno dotyczącą leków, jak i sprzętu medycznego, który kupujesz
 • Nowelizacja ustawy o zawodzie farmaceuty rozszerza na tę profesję (także na techników farmaceutycznych) ochronę prawną należną funkcjonariuszowi publicznemu przewidzianą w kodeksie karnym

Farmaceuta. Zawód zaufania publicznego wymagający obszernej wiedzy

- Farmaceuta to zawód zaufania publicznego. Wymaga obszernej wiedzy o lekach. Rynek farmaceutyczny zmienia się dynamicznie, dlatego farmaceuci stale muszą podnosić swoje kwalifikacje zawodowe uczestnicząc m.in. w specjalistycznych szkoleniach, konferencjach - czytamy na stronie pacjent.gov.pl.

O uprawnieniach farmaceutów w dniu ich święta przypomina także na Twitterze także Centrala NFZ.

Uprawnienia farmaceutów. LISTA

14 przypada Międzynarodowy Dzień Farmaceuty. Z tej okazji strona pacjent.gov.pl przypomina szeroką listę uprawnień przedstawicieli tego zawodu. Portal wylicza, że farmaceuta, między innymi:

 • Wskaże tańszy zamiennik leku
  Wiedzą o tym zwłaszcza pacjenci leczący się przewlekle np. na nadciśnienie czy cukrzycę wiedzą, którzy muszą przyjmować leki regularnie. Przerwanie leczenia bez konsultacji lekarskiej może być groźne dla zdrowia. Obowiązkiem farmaceuty jest poinformować pacjenta o dostępności tańszego odpowiednika leku.
 • Poinformuje, jak prawidłowo przyjmować lek
  Jeśli kupujesz leki, farmaceuta może Ci doradzić, jak je prawidłowo zażywać.
 • Poinformuje, jak prawidłowo przechowywać leki
  Wpływ na działania leków ma też ich przechowywanie. Jest o szczególnie ważne w przypadku szczepionek, insuliny czy probiotyków. Farmaceuta poinstruuje Cię, które leki trzeba trzymać w lodówce, a które tego nie wymagają.
 • Wskaże możliwe niekorzystne interakcje między lekami
  Jeśli przyjmujesz wiele leków jednocześnie, to jest ryzyko, że zareagują one niekorzystnie między sobą. Na działanie leków mogą mieć wpływ również niektóre posiłki i napoje, które spożywasz (np. soki owocowe, alkohol), a także dym tytoniowy. Farmaceuta może doradzić, jak i kiedy przyjmować leki oraz czy można go łączyć z innymi lekami i posiłkami. Możesz upoważnić farmaceutę do wglądu do Internetowego Konta Pacjenta, żeby spojrzał, jakie leki przyjmujesz i na tej podstawie udzielił Ci porady.
 • Sporządzi leki na receptę
  Farmaceuta przygotuje leki recepturowe, a więc dostosowane do potrzeb konkretnego pacjenta, w oparciu o przepisany na recepcie skład. Zanim taki lek przygotuje, musi sprawdzić poprawność zlecenia lekarskiego pod względem zapisanych dawek, które są uzależnione m.in. od wieku pacjenta, jego masy ciała, a także wyników badań.
 • Pomoże w obsłudze urządzeń medycznych  
  Jeśli kupujesz w aptece urządzenia medyczne (np. inhalator, ciśnieniomierz), ważne jest, żeby zakup był dopasowany do Twoich potrzeb. Farmaceuta udzieli Ci wskazówek, jak prawidłowo zmierzyć ciśnienie lub dobierze odpowiedni inhalator.
 • Doradzi przy drobnych dolegliwościach
  W przypadku przeziębienia, lekkiej infekcji pęcherza czy dolegliwości pokarmowych możesz udać się do najbliższej apteki w celu konsultacji. Farmaceuta przeprowadzi krótki wywiad i na jego podstawie dobierze odpowiednie leki. A jeśli objawy będą niepokojące, poleci konsultację lekarską.

Kiedy farmaceuta może wystawić receptę

Farmaceuta posiadający prawo wykonywania zawodu może - w szczególnych okolicznościach - wystawić receptę (tzw. recepta farmaceutyczną) dla siebie lub członka swojej rodziny. Farmaceuta może wystawić lek pacjentowi, np. w przypadku zagrożenia zdrowia pacjenta.

Pamiętaj jednak, że recepta wystawiona przez farmaceutę nie jest receptą refundowaną i za zakupiony lek zapłacisz 100 proc. ceny.

Przepisując receptę, farmaceuta działa w zastępstwie lekarza i dlatego może wystawić ograniczoną ilość leku:

 • Niezbędną do zapewnienia 120 dni kuracji, wyliczonej w oparciu o określony na recepcie sposób dawkowania (lub 180 dni, jeśli farmaceuta wystawi e-receptę)
 • Przeznaczoną do stosowania przez 60 dni w przypadku środków antykoncepcyjnych (ale tylko w ramach kontynuacji zlecenia lekarskiego).

Na recepcie farmaceutycznej musi być opisana przyczyna, dlaczego dany lek został wydany. Farmaceuta nie może wystawić recepty na środki psychotropowe i odurzające. Ma także prawo odmówić wydania leku na receptę, jeśli:

 • Wydanie leku mogłoby zagrozić Twojemu życiu bądź zdrowiu (np. jeśli omyłkowo została wpisana zbyt wysoka dawka leku)
 • Nabierze podejrzenia, że pacjent wykorzysta lek w celach pozamedycznych (niezwiązanych z swoim stanem zdrowia)
 • Nabierze podejrzenia, że osoba realizująca receptę nie powinna leku przyjmować ze względu na swój wiek.

Farmaceuta jako funkcjonariusz publiczny

Większość klubów poselskich będzie opowiedziała się 11 maja br, za przyjęciem zmian w prawie, które rozszerzają ochronę prawną należną funkcjonariuszowi publicznemu przewidzianą w kodeksie karnym również na farmaceutów i techników farmaceutycznych. Ochrona ta jest przewidziana w związku z udzielaniem przez nich usług farmaceutycznych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum