Kiedy pacjenci dowiedzą się, czy ich leki z metforminą są bezpieczne?

Autor: rmf24.pl, PAP/Rynek Zdrowia • • 06 grudnia 2019 09:57

Europejska Agencja Leków nakazała producentom leków przedstawienie szczegółowych badań wszystkich partii preparatów z metforminą. 15 stycznia wiadome będzie, które z nich są zanieczyszczone.

Kiedy pacjenci dowiedzą się, czy ich leki z metforminą są bezpieczne?
Takie informacje uzyskamy dopiero w połowie stycznia Fot. Archiwum

To oznacza, że najwcześniej za miesiąc pacjenci przyjmujący leki z metforminą dowiedzą się, w których preparatach i w których seriach tych leków stwierdzono groźne dla zdrowia przekroczenie NDMA - informuje rmf24.pl

Metformina jest jednym z najstarszych i najczęściej stosowanych leków, które od lat 50. stosuje się w leczeniu cukrzycy. Według danych resortu zdrowia, w Polsce leczonych nią jest 2,3 mln pacjentów. Ich zaniepokojenie wywołały doniesienia medialne, że lek jest zanieczyszczony silnie trującym związkiem nitrozoaminy (NDMA).

Rzeczniczka Komisji Europejskiej Vivian Loonela przekazała w środę (4 grudnia) PAP, że w niektórych lekach na cukrzycę z metforminą faktycznie wykryto NDMA. - Firmy zostały poproszone o zbadanie i przetestowanie leków metforminowych w UE pod kątem NDMA oraz o przekazanie wyników - poinformowała Loonela.

Jak podkreśliła, choć ryzyko związane z NDMA było dotąd bardzo małe, należy unikać tej substancji w lekach. Dlatego, jeśli zostanie stwierdzone, że ilość NDMA przekracza określony poziom, organy regulacyjne podejmą odpowiednie działania.

Na razie, według Europejskiej Agencji Leków, poziom NDMA zaobserwowany w niektórych lekach z metforminą jest niski, dlatego pacjenci mają kontynuować przyjmowanie swoich leków, aby kontrolować cukrzycę.

Przerwanie leczenia może narazić pacjentów na poważne i długotrwałe problemy zdrowotne. Agencja podkreśla, że ryzyko odstawienia leków na cukrzycę znacznie przewyższa wszelkie ewentualne skutki, jakie wiążą się z występowaniem w niektórych lekach z metforminą niewielkiej ilości NDMA.

 

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum