Kiedy nowość jest innowacją...

Autor: Anna Kaczmarek/Rynek Zdrowia • • 22 października 2008 16:14

Czy lek innowacyjny to taki, który jest odkryciem na miarę nagrody Nobla, czy może już ten, którego podanie jest dużo prostsze i wygodne dla pacjenta

Trudno znaleźć jednoznaczną definicję innowacyjności w farmacji. Ważne jest też, która z nich powinna być wiążąca dla producentów.

Zdaniem Jerzego Toczyskiego, prezesa zarządu, dyrektora generalnego GlaxoSmithKline Pharmaceuticals w Polsce, ważne jest, kto tworzy definicję innowacyjnego leku.

- Jako firma nie mamy monopolu na określanie co jest lekiem innowacyjnym. Wiemy co myśli na ten temat płatnik w Europie. To właśnie płatnik decyduje o tym co jest lekiem innowacyjnym. Staramy się dostosować do płatnika, pytamy jakie są jego kryteria jeżeli chodzi o innowacyjność. Inwestowanie w innowacje musi się opłacać. Kryterium klasyfikacji badań jest to czy lek będzie refundowany, a nie czy będzie zarejestrowany, co wywołuje u badaczy szok – mówił prezes Toczyski.

Zdzisław J. Sabiłło, prezes Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA, uważa, że innowacji nie można rozumieć jako postępu na miarę Nobla.

- Ważne jest jaka jest wartość danego preparatu. Np. w Szwecji wartość mierzona jest pozytywnymi skutkami społecznymi.

Często różnica pomiędzy lekiem generycznym, a nowowyprodukowanym jest niewielka. Co więc przesądza o jego innowacyjności? Zdaniem prezesa Toczyskiego ważne jest do czego porownuje się  nowy lek i jakie korzyści można osiągnąć po wprowadzeniu go na rynek

Donald Bellamy prezes Novartis Poland Sp. zo.o. uważa, że metody pomiaru korzyści są związane z rozwojem medycyny.

- Metody oceny są coraz bardziej wysublimowane w związku z rozwojem medycyny. Wyobraźmy sobie czasy kiedy nie było antybiotyków – tłumaczył prezes.

Zdaniem Wojciecha Kuźmierkiewicza, dyrektora ds. Polityki Przemysłowej Polpharma SA, wiceprezesa zarządu Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego czeka nas rewolucja w farmacji jeżeli chodzi o leki innowacyjne czyli personalizacja terapii. Takie leczenie jest jednak bardzo drogie.

- Terapia roczna dla jednej osoby w Stanach Zjednoczonych kosztuje od 30 do 100 tys. dolarów.

Czy w Polsce takie spersonalizowane leczenie będzie możliwe?

- Mam obawy co do możliwości wprowadzania na rynek nowych preparatów. W budżecie państwa na przyszły rok przewidziano spadek finansowania leków o 1,6 proc. Nie da się w ogóle wprowadzać lekow innowacyjnych jeżeli obniżamy finansowanie – uważa prezes Kuźmierkiewicz.

O tym, że terapie „dla wszystkich“ odchodzą do lamusa przekonany jest także Rafał Zyśk, dyrektor Departamentu Gospodarki Lekami NFZ.

Nadchodzi era typowania genetycznego i molekularnego. Płatnik skłania sie w stronę typowania. Nie chce podawać leku chorym, którzy słabo odpowiadają na terapię. Dyrektor tłumaczył też, że wydatki na otwartą refundację leków będą w przyszłym roku mniejsze o 1 proc. w stosunku do br.

Sumarycznie wydatki na leki rosną. Na 2009 r. przeznaczono w sumie większe środki. Natomiast jeżeli zabraknie środków na refundcję otwartą to zosztanie skorygowany plan finansowy NFZ. Aby na rynku pojawiały się innowacyjne leki, firmom musi się to opłacać.

- Musimy spotkać się z płatnikiem w połowie drogi. Musi on podjąć decyzję o podziale ryzyka. Naszą misją jest produkcja leków, które ratują życie. Musimy mieć też gwarancję stabilności. Jeżeli co roku zmienia się np. minister zdrowia to trudno zdecydować się na długoterminową inwestycję. Nie chcemy dostarczać płatnikowi problemów ale rozwiązań – mówił prezes Toczyski.

W Warszawie odbywa się dziś (22 października) IV Forum Rynku Zdrowia, organizowane przez wydawcę i redakcję miesięcznika Rynek Zdrowia. Konferencja zgromadziła w tym roku ponad 1000 gości; zaplanowano sześć sesji tematycznych, w której weźmie udział 50 prelegentów – a wśród nich przedstawiciele rządu, parlamentu, NFZ, organizacji i stowarzyszeń, menedżerowie publicznych i prywatnych placówek, wybitni klinicyści, dostawcy współpracujący z sektorem medycznym.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum