Katoliccy farmaceuci też chcą "klauzuli sumienia"

Autor: Nasz Dziennik/Rynek Zdrowia • • 28 września 2017 09:26

Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich Polski domaga się wprowadzenia do prawa możliwości powołania się na klauzulę sumienia przez aptekarzy. Pismo w tej sprawie zostało skierowane w tym tygodniu do szefa resortu zdrowia - pisze Nasz Dziennik.

Katoliccy farmaceuci też chcą "klauzuli sumienia"
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Aptekarze chcieliby wiedzieć, jakie są plany resortu w kwestii klauzuli sumienia. Są zaniepokojeni stwierdzeniem, jakie padło ze strony przedstawiciela resortu w odpowiedzi na interpelację, którą złożyli w Sejmie posłowie Nowoczesnej. Posłowie ci pytali o to, jak rząd zapatruje się na propozycję objęcia klauzulą sumienia farmaceutów oraz czy odwołanie się przez nich do sprzeciwu sumienia będzie oznaczać, że farmaceuta może nie wydać leku - czytamy w artykule.

Jak podaje Nasz Dziennik, odpowiedź udzielona przez podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia Marcina Czecha zbulwersowała aptekarzy. Wiceminister stwierdził mianowicie, że farmaceutom nie wolno powoływać się na sprzeciw sumienia, gdyż taki zapis nie figuruje w ustawie Prawo farmaceutyczne.

- Pytamy więc pana ministra, czy stwierdzenie ministra Czecha to ostateczne stanowisko rządu w tej sprawie oraz czy w świetle wypowiedzi farmaceuta jest wyłączony z praw konstytucyjnych - mówi w rozmowie z gazetą Małgorzata Prusak, prezes Stowarzyszenia Farmaceutów Katolickich Polski.

Więcej: www.naszdziennik.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze