Katarzyna Dubno: oczekujemy spójnej strategii państwa wobec branży farmaceutycznej

Autor: LJ, MAK/Rynek Zdrowia • • 09 listopada 2019 11:11

- Dla krajowych producentów leków najważniejsza jest dziś spójność oraz przewidywalność strategii państwa wobec branży farmaceutycznej w Polsce - uważa Katarzyna Dubno, dyrektor ds. relacji zewnętrznych i ekonomiki zdrowia w firmie Adamed.

Katarzyna Dubno: oczekujemy spójnej strategii państwa wobec branży farmaceutycznej
Katarzyna Dubno w rozmowie z Rynkiem Zdrowia; FOT. PTWP

- Niestety, od dłuższego czasu borykamy się z tym, że tkwimy na pograniczu obszarów kompetencji dwóch resortów - Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Niestety, cele realizowane przez te resorty nie do końca są spójne - stwierdza dyrektor Dubno.

Zwraca uwagę, że branża farmaceutyczna została wpisana do rządowej Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, a znaczenie rozwoju tego przemysłu dla gospodarki zostało dostrzeżone również w innym ważnym dokumencie przyjętym przez rząd pt. „Polityka Lekowa Państwa”.

- Problem w tym, założenia zawarte w obu tych strategicznych dokumentach nie są w praktyce realizowane. Dla takiej firmy, jak nasza, polski rynek nadal pozostaje priorytetem. Jesteśmy polską firmą w naszym kraju mamy ulokowane dwa nasze zakłady produkcyjne, a także laboratoria badawczo-rozwojowe - dodaje Katarzyna Dubno.

I zaznacza: - Adamed w Polsce zbudował cały łańcuch wartości - począwszy właśnie od aktywności w zakresie badań i rozwoju, poprzez produkcję, aż po dystrybucję leków. Jednak oczywiście nie ograniczamy się tylko do obecności na krajowym rynku.

- Dzisiaj firmy farmaceutyczne, chcąc się rozwijać, muszą myśleć globalnie. Stąd Adamed jest obecny już na rankach w 70 krajach. Chcemy natomiast nadal mocno rozwijać naszą działalność w Polsce, dlatego tak ważne dla nas jest m.in. wdrożenie refundacyjnego trybu rozwojowego (RTR) - podkreśla Katarzyna Dubno.

- Pomysł jest dobry, był wcześniej rozpracowywany, jednak, niestety, RTR utknął gdzieś pomiędzy wspomnianymi dwoma resortami. Nie wiemy dlaczego już przygotowane rozwiązania nie są wprowadzane w życie - podsumowuje dyrektor ds. relacji zewnętrznych i ekonomiki zdrowia w firmie Adamed.

Rozmowa została zarejestrowana podczas XV Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 21-22 października 2019 r.).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum