Katarzyna Dubno: branża farmaceutyczna jest w Polsce liderem innowacyjności

Autor: WOK/Rynek Zdrowia • • 28 września 2020 20:01

W jaki sposób patriotyzm gospodarczy jest postrzegany przez krajowych producentów leków? Między innymi na to pytanie w rozmowie z Rynkiem Zdrowia odpowiada Katarzyna Dubno, wiceprezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego.

Katarzyna Dubno: branża farmaceutyczna jest w Polsce liderem innowacyjności
Katarzyna Dubno podczas rozmowy z Rynkiem Zdrowia na EEC 2020; FOT. PTWP

- Na obraz patriotyzmu gospodarczego, który buduję siłę, a co najważniejsze - bezpieczeństwo kraju - wpływ mają wszyscy uczestnicy danego rynku. W przypadku sektora farmaceutycznego są to, między innymi: zarówno przedstawiciele rządu, jaki i przedsiębiorcy oraz oczywiście pacjenci - wymienia Katarzyna Dubno, wiceprezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego, dyrektor ds. relacji zewnętrznych i ekonomiki zdrowia w Adamed Pharma SA.

Wskazuje, że decydenci mają wpływ na legislację w obszarze polityki gospodarczej, z kolei przedsiębiorcy decydują na przykład o wyborze kontrahentów czy podwykonawców (krajowych lub zagranicznych), a pacjenci lub szerzej, konsumenci, podejmują określone decyzje zakupowe.

- Podczas tegorocznego XII Europejskiego Kongresu Gospodarczego* odbyło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z przedsiębiorcami, w trakcie którego już na wstępie szef rządu wspomniał o dwóch obszarach. Po pierwsze o zdrowiu, co w czasach pandemii jest oczywiście w pełni zrozumiałe. Po drugie wskazał na inwestycje jako jeden z ważniejszych czynników pozytywnie wpływających na rozwój gospodarki kraju - podkreśla wiceprezes PZPPF.

I dodaje: - W tym kontekście od razu nasuwają się na myśl instrumenty wspierające m.in. krajowy przemysł farmaceutyczny. Inwestycje w rozwijanie tej branży są bardzo ważne. Pamiętajmy, że ten sektor gospodarki co roku odprowadza do budżetu państwa ok. 4,5 mld zł, między innymi w postaci podatków. Ponadto warto mieć na uwadze, że zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego to właśnie branża farmaceutyczny jest w Polsce liderem pod względem inwestowania w innowacyjne technologie.

- Dlatego tak bardzo potrzebne są nowe narzędzia wspierające rozwój innowacyjności i produkcję leków w Polsce. Z dużą nadzieją przyjęliśmy więc informację przekazaną przez premiera Morawieckiego, że przygotowania do wdrożenia jednego z takich instrumentów - refundacyjnego trybu rozwojowego (RTR) - są już na ostatniej prostej - podsumowuje Katarzyna Dubno.

Wypowiedź została zarejestrowana podczas XII Europejskiego Kongresu Gospodarczego (Katowice, 2-4 września 2020 r.).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum