Katarzyna Dubno: Przy malejącej rentowności maleją również możliwości inwestycyjne

Autor: LJ • Źródło: Rynek Zdrowia11 listopada 2022 17:00

- Jeżeli weźmiemy pod uwagę to, że krajowi producenci leków ponad 50 procent swoich zysków reinwestują w badania i rozwój oraz moce produkcyjne, to przy malejącej rentowności maleją również możliwości inwestycyjne - przypomina Katarzyna Dubno z Adamed Pharma SA.

Katarzyna Dubno: Przy malejącej rentowności maleją również możliwości inwestycyjne
Krajowi producenci leków ponad 50 procent swoich zysków reinwestują - mówi Katarzyna Dubno z firmy Adamed. Fot. PTWP
  • W ostatnim czasie udział leków krajowych producentów istotnie zmalał i Ministerstwo Zdrowia zamierza wpłynąć na to, aby odwrócić ten trend 
  • To napawa ogromną nadzieją i satysfakcją, że Ministerstwo Zdrowia dostrzega istotną rolę krajowych producentów leków - mówi Katarzyna Dubno z Adamedu
  • Firma inwestuje w badania i rozwój oraz moce produkcyjne
  • Tymczasem perfect storm, czyli złożenie różnych czynników, począwszy od COVID-19, przez kwestie wojenne, kryzys energetyczny, rosnące koszty, to wszystko powoduje, że rentowność firm spada

Krajowi producenci leków reinwestują ponad 50 procent swoich zysków

Przemysł farmaceutyczny - jego rola w gospodarce nie tylko polskiej, ale i światowej, a także zmiany w rodzimej farmacji - o tym mówili eksperci podczas XVIII Forum Rynku Zdrowia. Przedstawiciele branży farmaceutycznej podkreślali, jak bardzo otoczenie zewnętrzne wpływa na prowadzenie działalności.

- Podczas panelu wiceminister Maciej Miłkowski powiedział, że w ostatnim czasie udział leków krajowych producentów istotnie zmalał i Ministerstwo Zdrowia zamierza wpłynąć na to, aby odwrócić ten trend. Co więcej, już zaczęło nawet w tym kierunku działać - mówiła Katarzyna Dubno, dyrektor ds. relacji zewnętrznych i ekonomiki zdrowia Adamed Pharma SA.

- Napawa ogromną nadzieją i satysfakcją, że Ministerstwo Zdrowia dostrzega istotną rolę krajowych producentów leków. Tacy producenci, jak Adamed, inwestują w Polsce. My nie tylko planowaliśmy te inwestycje, ale my je realizujemy - podkreślała dyrektor Dubno.

Jedną z nich jest centrum logistyczne.

- Zakończyliśmy już pierwszy etap, jeśli chodzi o rozwój i rozbudowę naszego centrum logistycznego w Pabianicach. Mamy nadzieję, że będziemy mogli dokończyć tę inwestycję. Nie ma co ukrywać, że sytuacja, w której jesteśmy, o której mówi się perfect storm, czyli złożenie wszystkich czynników, począwszy od COVID-19, przez kwestie wojenne, kryzys energetyczny, rosnące koszty, to wszystko powoduje, że rentowność firm po prostu spada - wyjaśniała rozmówczyni Rynku Zdrowia.

- Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że krajowi producenci leków ponad 50 procent swoich zysków reinwestują, wkładają w rozwój R&D i mocy produkcyjnych, to przy malejącej rentowności, maleją również możliwości inwestycyjne - zaznaczyła Katarzyna Dubno.

Przypomniała jednocześnie, że ceny leków refundowanych, które akurat w  portfelu firmy Adamed stanowią bardzo duży udział, są sztywne.

- W związku z czym my nie możemy elastycznie reagować na zmieniające się rosnące koszty, a rosnące bardzo poważnie w ostatnim okresie - dodała.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum