LJ, WOK/Rynek Zdrowia | 04-11-2018 19:43

Jest strategia polityki lekowej, ale nadal tkwimy w pułapce średniego rozwoju

- Przyjęty przez rząd strategiczny dokument dotyczący polityki lekowej jasno mówi o tym, że państwo będzie wspierać przemysł farmaceutyczny działający na terenie naszego kraju - przypomina Krzysztof Kopeć, prezes zarządu Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego.

- Tymczasem po upływie miesiąca od przyjęcia tego dokumentu otrzymujemy ze strony przedstawicieli administracji rządowej informację, że wcale nie chodzi o rozwijanie inwestycji w Polsce, ale o jak najniższe ceny leków - mówi wiceprezes PZPPF.

- Szczerze mówiąc opadają nam już ręce, kiedy słyszymy od wiceministra zdrowia, który stworzył i przeprowadził przez rząd dokument „Polityka Lekowa Państwa”, że powinniśmy z naszymi uwagami zwrócić się bezpośrednio do premiera - przyznaje Krzysztof Kopeć.

Dodaje: - Niestety, okazuje się, że tzw. pułapka średniego rozwoju to nie była legenda, ale coś, co nadal nie pozwala zrealizować zapowiedzi pana premiera o rozwoju gospodarki, w tym przemysłu farmaceutycznego i nowych kompetencji, między innymi w zakresie biotechnologii.

- Słyszymy deklaracje o wspieraniu takiego rozwoju, jednak chwilę później, idąc na negocjacje (z Komisją Ekonomiczną - red.) dowiadujemy się, że najlepiej, jeśli wyprodukujemy leki w Chinach, sprowadzimy je do kraju w kontenerach i zwolnimy pracowników z fabryk w Polsce - podsumowuje Krzysztof Kopeć.

Wypowiedź zarejestrowana podczas XIV Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 23-24 października 2018 r.).