Jest projekt zmian w ustawie refundacyjnej: odstąpienie od karania lekarzy

Autor: MZ/Rynek Zdrowia • • 10 stycznia 2012 09:56

Resort zdrowia przedstawił projekt ustawy o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw.

Zmiana ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych  (Dz. U. Nr 122, poz. 696), obejmuje m.in.:

• odstąpienie od konieczności zwrotu kwot nienależnej refundacji przez lekarzy w przypadku:
- wypisania recepty nieuzasadnionej udokumentowanymi względami medycznymi;
- wypisania recepty niezgodnej z uprawnieniami świadczeniobiorcy;
- wypisania recepty niezgodnie ze wskazaniami zawartymi w obwieszczeniach (...).

• modyfikację definicji odpowiednika leku w sposób ułatwiający substytucję leków w aptece

• zmianę sposobu naliczania marży detalicznej dla leków i środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego sprowadzanych z zagranicy z kwotowego na procentowy

• tworzenie odrębnych grup limitowych także ze względu na moc produktu leczniczego, o ile wpływa ona na efekt zdrowotny, lub dodatkowy efekt zdrowotny.

Przypomnijmy, że po poniedziałkowym (9 stycznia) wspólnym posiedzeniu  Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, Porozumienia Zielonogórskiego, Polskiej Federacji Pracodawców Ochrony Zdrowia i środowiska lekarzy skupionego wokół portalu Konsylium 24, organizacje te pozytywnie oceniły propozycje przedstawione przez ministra zdrowia.

Nie zdecydowały się jednak na przerwanie tzw. protestu pieczątkowego.

- Nadal nie możemy w 100 proc. stwierdzić statusu ubezpieczeniowego pacjenta. Nadal nie posiadamy żadnego narzędzia, które pozwalałoby nam na wpisywanie zakresu odpłatności za lek - mówił Jacek Krajewski, prezes PZ. Dodał, że lekarze w przypadkach chorób przewlekłych będą wypisywać odpowiednie zaświadczenia, ułatwiające aptekarzom ocenę refundacji.

Lekarze oczekują, że minister zdrowia wyda w ciągu najbliższych dni nowe rozporządzenie w sprawie recept, w którym zwolni lekarzy z obowiązku określania na receptach poziomu odpłatności za przepisywane leki.

Projekt zmian w ustawie refundacyjnej załączamy w formie pliku (pdf) do pobrania.

Więcej: www.mz.gov.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum