Jest porozumienie. Producenci wspólnie na rzecz poprawy dostępności leków biologicznych

Autor: PZPPF/Rynek Zdrowia • • 02 grudnia 2019 12:40

Największe organizacje zrzeszające producentów leków podpisały w poniedziałek, 2 grudnia, porozumienie na rzecz poszerzenia dostępności terapii biologicznych w Polsce - podaje w komunikacie PZPPF.

Jest porozumienie. Producenci wspólnie na rzecz poprawy dostępności leków biologicznych
Fot. PTWP

Resort zdrowia powinien wykorzystać zaoszczędzone na obniżkach cen leków biologicznych środki na zwiększenie liczby leczonych. Trzeba też obejmować jak najszybciej refundacją leki biologiczne konkurujące na rynku - mówi Krzysztof Kopeć, prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego.

Z terapii biologicznych korzysta w Polsce tylko 9,5 % leczonych z powodu choroby Leśniowskiego - Crohna. Tymczasem na Węgrzech 19,1%, a we Francji ponad 30%. Biologicznie leczy się u nas 1,5 % chorych na RZS .W krajach Europy Zachodniej odsetek ten waha się od 15% w Wielkiej Brytanii do 75% w Irlandii.

Zaledwie 0,1 % polskich pacjentów cierpiących na łuszczycę ma dostęp do leków biologicznych, podczas gdy w Europie Zachodniej 20%. Jesteśmy też jedynym krajem w Europie, w którym skuteczne leczenie biologiczne jest przerywane po wyznaczonym w programie czasie i wznawiane dopiero po nawrocie choroby. 

Jak poprawić dostępność? Po wygaśnięciu ochrony patentowej leku biologicznego jego wytwarzanie może rozpocząć wielu innych producentów. Aby zarejestrować swoje leki, muszą oni na podstawie badań klinicznych wykazać, że działają one tak, jak ten już obecny na rynku. To znaczy, że są równie skuteczne i bezpieczne. Wówczas Europejska Agencja Leków dopuszcza je do leczenia. Wtedy w wyniku konkurencji ceny terapii biologicznych spadają nawet o połowę. Zaoszczędzone środki pozwalają na zwiększenie dostępu pacjentów do leczenia biologicznego.

Więcej: Producenci podpisali porozumienie na rzecz poprawy dostępności do leków biologicznych

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum