Jest już pierwszy przypadek gryporony: zakażenia grypy i COVID-19 jednocześnie

Autor: oprac. LJ • Źródło: SUM03 stycznia 2022 14:05

W Izraelu potwierdzono pierwszy przypadek gryporony (zwanej fluroną), czyli podwójnego zakażenia wirusem grypy i SARS-CoV-2. Prawdopodobnie takich przypadków jest więcej, nie zostały jednak dotychczas zdiagnozowane.

Jest już pierwszy przypadek gryporony: zakażenia grypy i COVID-19 jednocześnie
Do podwójnego zakażenia doszło u kobiety, która nie była zaszczepiona przeciwko wirusowi Sars-Cov-2 ani grypy (fot. ShutterStock)
  • Odnotowano pierwszy zdiagnozowany przypadek jednoczesnego zakażenia grypą i koronawirusem. To gryporona (zwana fluroną)
  • Do podwójnego zakażenia doszło u kobiety, która nie była zaszczepiona przeciwko wirusowi Sars-Cov-2 ani grypy
  • Jak spekulują eksperci, podobnych przypadków jest zapewne więcej, nie zostały jednak dotychczas zdiagnozowane

Nie będzie przedłużenia nauki zdalnej. "10 stycznia wszyscy wracają do nauczania stacjonarnego"

Porady pielęgniarki w POZ mają skrócić kolejki do lekarzy. Ile zapłaci NFZ?

W Izraelu potwierdzono pierwszy przypadek gryporony (zwanej fluroną), czyli jednoczesnego zakażenia wirusem grypy i SARS-CoV-2.

Do podwójnego zakażenia doszło u kobiety, która nie była zaszczepiona przeciwko wirusowi Sars-Cov-2 ani grypy. Kobieta niedawno urodziła dziecko, a jej stan określa się jako dobry, nie odnotowano u niej żadnych poważniejszych objawów i niebawem zostanie wypisana do domu.

- Jak spekulują eksperci, podobnych przypadków jest zapewne więcej, nie zostały jednak dotychczas zdiagnozowane – mówi dr n. med. Karolina Krupa-Kotara z Katedry Epidemiologii i Biostatystyki Wydziału Zdrowia Publicznego w Bytomiu, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Ruszy pilotaż spirometrii u pacjentów z przebytym COVID-19. Koszt: 4,4 mln zł

Jak odróżnić grypę od zakażenia koronawirusem?

Dyrektor generalny Ministerstwa Zdrowia Izraela, zatwierdził właśnie możliwość podania czwartej dawki przypominające dla osób z obniżoną odpornością i starszych pacjentów z placówek geriatrycznych z powodu fali infekcji Omikronem, o ile minęły co najmniej cztery miesiące od podania trzeciej dawki szczepionki.

- Pamiętać należy, że zarówno zakażenie wirusem Sars-Cov-2 jak i wirusem grypy daje podobne objawy, oba zakażają górne drogi oddechowe i powodują kłopoty z oddychaniem – dodaje dr Karolina Krupa-Kotara.

Jak odróżnić zatem objawy grypy od zakażenia koronawirusem? Jedynym pewnym i wiarygodnym sposobem są testy diagnostyczne, wszelkie inne przypuszczenia nie dadzą jednoznacznej odpowiedzi.

- Warto zatem znać wszystkie ewentualne symptomy zakażenia nową mutacją koronawirusa, aby w sytuacji, gdy czujemy, że mogliśmy się nim zakazić zgłosić się do lekarza POZ, który skieruje nas na test diagnostyczny, aby móc się izolować od kontaktów z ludźmi do czasu poznania wyniku – dodaje dr Karolina Krupa-Kotara.

Serie popularnego leku na przeziębienie wycofane z obrotu

Hybryda Delmikron: kombinacja wariantów Delta i Omikron

Potwierdza to również czarny scenariusz o wariancie Omikron, który ma dużą transmisyjność i zdolność zakażania i jest w dużej mierze oporny na obecnie istniejące przeciwciała zawarte w szczepionkach. Powstające przeciwciała przeciw Sars-CoV-2 po szczepieniach i tworzone w laboratoriach blokują wirusa przez oddziaływanie z jego białkiem kolca (spike), którym wirus przyłącza się do receptorów na komórkach.

- Wariant Omikron coraz powszechniej występuje w Europie, ale na tym obszarze wciąż dominującym wariantem jest Delta. To budzi kolejne obawy badaczy, kiedy dwa warianty uznane za WHO za najgroźniejsze spotkały się na jednym obszarze – mówi dr Karolina Krupa-Kotara.

Efektem tego jest powstanie hybrydy Delmikron, kombinacja wariantów Delta i Omikron. To właśnie Delmikron spowodował wzrost liczby zakażeń w wielu krajach Europy i może przyczynić się do wzrostu zakażeń w ostatnich dniach. Rezultatem każdej z tych chorób może być zapalenie płuc, płyn w płucach, niewydolność oddechowa, zapalenie mięśnia sercowego, mózgu, tkanki mięśniowej, posocznica.

- Wstępne dane z całego świata pokazują, że Omikron nie jest tak groźny, jak grypa, a nawet Delta, więc połączenie obu wariantów koronawirusa raczej nie powinno być tak niebezpieczne – dodaje dr Karolina Krupa-Kotara.

Farmaceuci w aptekach są bezbronni wobec agresywnych "pacjentów". Jak ich chronić?

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze