Jedyny taki ośrodek MSD w Europie i potrójny jubileusz

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 19 maja 2016 16:21

MSD prowadzi obecnie w Polsce ponad 40 badań klinicznych, współpracując z ponad 200 ośrodkami badawczymi. 5 lat temu firma zdecydowała się na otwarcie w Polsce jedynego w Europie Centrum Zarządzania Danymi z Badań Klinicznych - informuje spółka w komunikacie prasowym.

Erik Plas, dyrektor zarządzający MSD w Polsce; FOT. PTWP

Dziś w warszawskim Centrum pracuje już ponad 170 osób. To jednak nie jedyna rocznica obchodzona w tym roku przez MSD. Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach firma podsumowała również 25 lat istnienia w Polsce i 125 lat działalności na świecie.

- Wybraliśmy Europejski Kongres Gospodarczy dla uczczenia potrójnego jubileuszu, żeby podkreślić, że firmy farmaceutyczne nie tylko dostarczają innowacyjne leki pacjentom, ale są także ważnym elementem życia gospodarczego - mówi dyrektor zarządzający MSD w Polsce Erik Plas.

- Warto też pamiętać, że innowacyjne firmy farmaceutyczne wydają najwięcej pieniędzy na badania i rozwój w proporcji do swoich przychodów. Duża część tych inwestycji jest przeznaczona na badania kliniczne, które pozwalają na szybszy dostęp pacjentów do innowacyjnych metod leczenia, zaś lekarzom dają dostęp do najnowszej wiedzy medycznej - dodaje Erik Plas.

Rocznie MSD inwestuje w badania kliniczne w Polsce od 30 do 50 milionów złotych. Wkrótce ta kwota może być jeszcze większa, ponieważ rozpoczynamy nowe badania, wykorzystujące immunoterapię w onkologii.

Warszawskie Centrum Zarządzania Danymi z Badań Klinicznych jest jednym z czterech takich ośrodków MSD na świecie. Obsługuje nie tylko badania kliniczne prowadzone przez ośrodki współpracujące z firmą, ale także dane dotyczące bezpieczeństwa farmakoterapii z udziałem leków MSD.

W ciągu 5 lat działalności Centrum Zarządzania Danymi z Badań Klinicznych zatrudnienie wzrosło do ponad 160 osób. - Nieprzerwanie szkolimy nasz zespół i szukamy nowych pracowników. Zdecydowana większość zatrudnianych przez nas specjalistów to absolwenci farmacji, biologii, biotechnologii, weterynarii i innych pokrewnych kierunków - mówi Joanna Siennicka, kierująca warszawskim ośrodkiem.

Przypomnijmy, że MSD rozpoczęło bezpośrednią działalność w Polsce w maju 1991 roku. Obecnie zatrudnia w naszym kraju ponad 350 osób i inwestuje nie tylko w badania kliniczne, ale również w kształcenie ustawiczne lekarzy oraz edukację pacjentów.

MSD wspiera również lokalne społeczności zarówno bezpośrednio (przepracowano ponad 1100 godzin wolontariatu pracowniczego w 2015 roku) jaki i pośrednio (programy Fundacji MSD dla Zdrowia Kobiet).

Firma MSD obchodzi właśnie swoje 125-lecie (działa od 1891 roku i znana w USA pod nazwą Merck & Co., Inc.).

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum