Jedyny taki lek na rynku niedostępny. Ministerstwo Zdrowia poprosiło o wsparcie Polpharmę

Autor: oprac. JKB • Źródło: mgr.farm, Rynek Zdrowia09 września 2022 10:25

Pacjenci skarżyli się na brak leku Alfadiol, który jest stosowany przy osteoporozie i problemach z nerkami. W sprawie interweniował między innymi Rzecznik Praw Pacjenta. Firma GSK wycofała się ze sprzedaży w Polsce leku, ale produkcję przejmie Polpharma - informuje portal mgr.farm.

Jedyny taki lek na rynku niedostępny. Ministerstwo Zdrowia poprosiło o wsparcie Polpharmę
Polpharma przejmie produkcję brakującego leku. Fot. AdobeStock
  • Alfadiol to ważny lek przeznaczony dla pacjentów z osteoporozą czy chorobami nerek. Jednak produkcji zaprzestano w ostatnich tygodniach, a zamiennika brak
  • O problemach i braku zamienników pacjenci poinformowali m.in. RPO, który interweniował w tej sprawie w Ministerstwie Zdrowia
  • Resort zdrowia poprosił o pomoc Polpharmę – firma zgodziła się na podjęcie produkcji wspomnianego leku – podał portal mgr.farm
  • Alfadiol to jedyny lek na polskim rynku, który zawiera alfakalcydol, czyli syntetyczną pochodną witaminy D pozwalającą na wchłanianie wapnia, przypomina portal

Jedyny taki lek na rynku niedostępny. Ministerstwo Zdrowia poprosiło o wsparcie 

Przypomnijmy: w ciągu ostatnich tygodni do Rzecznika Praw Pacjenta wpłynęły liczne skargi od pacjentów, którzy alarmowali, że w aptekach brakuje leku Alfadiol. Okazało się, że producent tego leku – firma GSK – zdecydowała się zakończyć sprzedaż produktu w Polsce.

RPO zwrócił się z prośbą do Ministerstwa Zdrowia o pomoc w tej sytuacji. Zapytał również, w jaki sposób resort zamierza zabezpieczyć pacjentów przed brakiem dostępu do leku, ponieważ nie ma on zamiennika.

Jak podaje portal mgr.farm, Ministerstwo Zdrowia poprosiło polskiego producenta leków Polpharmę o pomoc. W sprawie został już podpisany list intencyjny pomiędzy GSK i Polpharmą. 

- W najbliższych tygodniach będziemy pracować nad szczegółami współpracy dotyczącej produkcji przez Polpharmę leku Alfadiol i przywrócenia tego ważnego produktu na rynek. Na ten moment nie możemy ujawnić szczegółów porozumienia – podała portalowi mgr.farm szefowa Działu Komunikacji Polpharmy Magdalena Rzeszotalska.

Alfadiol będzie znowu dostępny

Alfadiol – o czym przypomina mgr.farm – to jedyny taki lek w Polsce, który zawiera alfakalcydol, czyli syntetyczną pochodną witaminy D ułatwiającą wchłanianie wapnia w organizmie. Lek ten jest stosowany m.in. przy osteoporozie, krzywicy, niedoczynności przytarczyc czy chorych nerkach.

Jak relacjonuje portal na podpisaniu listu między GSK i Polpharmą obecni byli wiceminister Maciej Miłkowski oraz dr Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum