Jednym z najważniejszych filarów rozwoju Adamedu są innowacje

Autor: LJ • Źródło: Rynek Zdrowia14 września 2022 15:00

Jednym z najważniejszych filarów rozwoju Adamedu są innowacje. A innowacje bez inwestycji istnieć nie mogą. Firma planuje przeznaczać 120-130 mln zł rocznie na projekty badawczo-rozwojowe - zapowiada Katarzyna Dubno.

Jednym z najważniejszych filarów rozwoju Adamedu są innowacje
Prawie 2 mld zł przeznaczyła dotąd firma Adamed na inwestycje. Fot. PTWP
  • Firma Adamed przeznaczyła dotąd prawie 2 mld zł na inwestycje, w tym w działalność badawczo-rozwojową
  • Katarzyna Dubno: W planach mamy inwestowanie 120-130 mln zł rocznie na projekty badawczo-rozwojowe
  • Inwestuje też w rozwój mocy produkcyjnych. - Do 2025 roku dzięki kolejnym inwestycjom chcemy ponownie podwoić naszą produkcję - dodaje dyrektor

W planach Adamedu jest podwojenie produkcji

Adamed Pharma do tej pory przeznaczył na inwestycje i działania badawczo-rozwojowe 1,9 mld zł. Do 2025 roku zainwestuje w nie kolejny miliard złotych.

Pytamy Katarzynę Dubno, dyrektor ds. relacji zewnętrznych i ekonomiki zdrowia firmy Adamed Pharma o kierunki tych inwestycji.

- Jednym z najważniejszych filarów rozwoju Adamedu są innowacje. A innowacje bez inwestycji istnieć nie mogą. I to zarówno te innowacje w obszarze R&D, ale też wszystkie dotyczące procesu produkcyjnego, procesów organizacji i kompetencji. Adamed od lat inwestuje w te wszystkie obszary - mówi dyrektor Dubno.

Jak dodaje, z jednej strony firma inwestuje w rozwój mocy produkcyjnych: - Od 2010 roku, czyli od momentu kiedy kupiliśmy Polfę Pabianice i zainwestowaliśmy tam setki milionów złotych, udało nam się podwoić produkcję w tym zakładzie.

- Do 2025 roku dzięki kolejnym inwestycjom chcemy ponownie podwoić naszą produkcję. Tylko w ostatnim czasie przeznaczyliśmy na inwestycje w zakład ponad 300 mln zł. W tej chwili w Pabianicach możemy się pochwalić nową infrastrukturą, która przybliża nas do celu usprawnienia i podwojenia produkcji, a potem dystrybucji leków z fabryki - dodała Katarzyna Dubno.

120-130 mln zł rocznie na projekty badawczo-rozwojowe

- Drugi bardzo istotny obszar to badania i rozwój. W planach mamy inwestowanie 120-130 mln zł rocznie na projekty badawczo-rozwojowe, i to zarówno w obszarze nowych leków oryginalnych, jak i generycznych, co nie znaczy, że nie innowacyjnych - dodaje i wyjaśnia:

- Do opracowania i wyprodukowania tych leków stosujemy nowe technologie, wprowadzamy liczne zmiany czy udoskonalenia. Leki, które wchodziły jako pierwsze na rynek, które były objęte patentami, powstawały 20 lat temu. Dzisiaj technologie i wiedza jest na innym etapie i dlatego staramy się te najnowsze technologie wykorzystywać w produkcji naszych leków.

Jak przypomina dyrektor Dubno, kluczowym elementem jest też dostępność do tych leków dla polskich pacjentów. Takie też są oczekiwania chorych.

- W jednym z badań, co drugi pytany pacjent powiedział, że czułby się bezpieczniej, gdyby większa liczba leków była wytwarzana w Polsce. Co trzeci zetknął się z pewnymi brakami leków w aptekach. To jest namacalny problem. Myślę, że rośnie świadomość kwestii bezpieczeństwa lekowego, szczególnie w okresie kryzysów, takich jakimi były pandemia i wojna w Ukrainie.

Dodała, że obecnie dochodzi też kwestia zmieniającego się otoczenia gospodarczego, inflacja, ogromna niepewność, co powoduje, że pacjenci czuliby się bezpieczniej, gdyby produkcja leków była lokalna.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum