Jedni zarabiają na paleniu, inni na walce z tym nałogiem

Autor: Dziennik Gazeta Prawna, RZ/Rynek Zdrowia • • 17 marca 2010 14:55

Podwyżki cen papierosów oraz gorące apele onkologów o rzucenie palenia spowodowały, że moda na niepalenie staje się coraz bardziej popularna. I rentowna.

Jedni używają silnej woli, inni kupują e-papierosa, a jeszcze inni odwiedzają aptekę, żeby kupić plastry, gumy czy tabletki. Eksperci uważają, że moda na niepalenie powoduje wzrost zainteresowania farmaceutykami, które pomagają w walce z nałogiem. Firmy farmaceutyczne wydają duże pieniądze na promocję tych wyrobów.

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna,  od początku roku największe polskie stacje telewizyjne pokazały ponad 12 tys. spotów reklamującyh preparaty pomagających rzucać palenie. Ich producenci na samą promocję telewizyjną wydali prawie 20 mln zł.

Nie ma się co dziwić firmom farmaceutycznym, ponieważ w Polsce jest ok. 8 mln palaczy, co oznacza, że klientów może być bardzo dużo, tym bardziej, że Senat planuje zaostrzenie ustawy antynikotynowej uchwalonej przez posłów. Restrykcyjne przepisy zakazujące palenia w miejscach publicznych mogą skłonić do podjęcia próby rzucenia zgubnego nałogu przez kolejnych palaczy.

Jak już podawaliśmy,  badania IMS Health pokazały, że Polacy w 2009 roku na rzucanie palenia wydali 90 mln złotych, w tym ponad 71 mln zł na produkty dostępne bez recepty. Przypuszczalnie rynek m.in. plastrów, gum, pastylek i inhalatorów będzie rósł.

Coraz większą popularnością cieszą się również e-papierosy - wynalezione i opatentowane w Chinach w 2004 roku. Są to urządzenia elektroniczne podgrzewające wkład nikotynowy, który w formie pary jest wdychany przez użytkownika. Nie dochodzi wtedy do spalania, więc ok. 4 tys. substancji chemicznych, w tym wiele rakotwórczych, nie zatruwa palacza.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum